Skąd się bierze inflacja?Linki sponsorowane

Za zjawisko inflacji odpowiedzialny jest proces podaży pieniądza. Który z kolei wywołuje akcja kredytowa banków oraz proces dodrukowywania pieniądza przez Bank Centralny. Wymienione powyżej działania banków sprawiają, że społeczeństwo dysponuje większą (siłą nabywczą) ilością gotówki. Mówiąc prościej ludzie wykazują większe zdolności do nabywania różnego rodzaju dóbr i usług. Z ekonomicznego punktu wiedzenia, wraz ze wzrostem popytu rośnie cena nabywanych produktów. Na coraz wyższym poziomie ustalana jest cena równowagi rynkowej.

Na inflacji można zarówno zarobić jak i stracić. Tracą przede wszystkim ci, którzy de facto za nominalnie te same dochody muszą kupować dobra i usługi po wyższych cenach. Beneficjenci akcji kredytowej banków-w pierwszej fazie zarabiają. Ponieważ ceny jeszcze nie zdążyły zareagować, a kredytobiorcy dysponują większym dochodem. Osoba inwestująca w sektor gospodarki, do którego płynie strumień podaży pieniądza na pewno może liczyć na duże stopy zwrotu.

VN:F [1.9.22_1171]
Koniecznie oceń:
Rating: 5.0/10 (1 vote cast)
Skąd się bierze inflacja?, 5.0 out of 10 based on 1 rating
22 stycznia 2012


Podobne


Tagi


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

commentluv
Przeczytaj inne:
Elektroniczny pieniądz – karty przedpłacone dla firm w BRE Banku

Elektroniczny pieniądz to rodzaj karty przedpłaconej. Banki wydają ją klientom bez konieczności zakładania rachunku osobistego. Należy tylko zasilić specjalny rachunek...

Zamknij