Kursy walut przy przelewach zagranicznychLinki sponsorowane

Często zastanawiamy się dlaczego bank przewalutował nam przelew zagraniczny w danej walucie po kursie niższym niż kurs w kantorze. Polski system kursowy składa się z kilku rodzajów kursów walutowych. Podstawę całego systemu stanowi kształtujący się swobodnie kurs na rynku międzybankowym, który potocznie określany jest mianem Forex.

Banki dokonują transakcji kupna i sprzedaży dewiz w celu zaspokojenia potrzeb na waluty podmiotów handlu zagranicznego. Kolejny cel tych transakcji ma charakter spekulacyjny (wygrywanie różnic kursowych walut). Codziennie ok. godziny 11, Narodowy Bank Polski ustala kursy dla dolara amerykańskiego i euro (fixing). Na podstawie fixingu sporządzane są tabele kursów średnich, wykorzystywane do celów księgowych, statystycznych i celnych. Każdy bank komercyjny obsługuje klientów detalicznych w zakresie transakcji walutowych po kursach ustalanych (z formalnego punktu widzenia) na dowolnym poziomie.  Jednak w praktyce poziomy kursów w bankach komercyjnych są do siebie zbliżone-jest to wynik dużej konkurencji między bankami. Jeśli chodzi o kurs kantorowy, to wpływ na jego poziom ma przede wszystkim sytuacja na rynku walutowym. Kurs kantorowy dotyczy jedynie transakcji kupna i sprzedaży walut.

VN:F [1.9.22_1171]
Koniecznie oceń:
Rating: 8.0/10 (2 votes cast)
Kursy walut przy przelewach zagranicznych, 8.0 out of 10 based on 2 ratings
6 kwietnia 2011


Podobne


Tagi


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

commentluv
Przeczytaj inne:
Oprocentowanie depozytów w MultiBanku – nowe stawki od 10 sierpnia 2011

MultiBank postanowił kolejny raz podwyższyć oprocentowanie depozytów. Co ciekawe jest to już trzecia podwyżka w drugim półroczu 2011 roku. Natomiast...

Zamknij