Kto spłaca kredyt hipoteczny po rozwodzie?Linki sponsorowane

Kredyt hipoteczny zaciągają przede wszystkim młode małżeństwa. Jest to zobowiązanie długoterminowe; przekraczające najczęściej 30 lat. W tak długim okresie czasu może dojść do różnych nieprzewidzianych sytuacji w małżeństwie, które kończą się rozwodem. W naszym kraju nie ma powszechnego zwyczaju podpisywania rozdzielności majątkowej przed zawarciem małżeństwa. Dlatego w sytuacji rozwodu cały majątek współmałżonków podlega procesowi podziału majątku – dotyczy to także posiadanego kredytu hipotecznego. Sąd może przyznać daną nieruchomość jednej osobie, jednak wspólne zadłużenie wobec banku pozostaje. W takiej sytuacji należy się udać do banku, w celu ustalenia, która ze stron będzie regulować miesięczne raty kredytowe.

Może się okazać, że osoba której Sąd przyznał mieszkanie ma zdolność kredytową do samodzielnej spłaty zobowiązania. Wówczas współmałżonek zostanie zwolniony z tego długoterminowego zadłużenia. Należy pamiętać o tym, że bank może pójść na kompromis i ustanowić dodatkowego kredytobiorcę. Każde małżeństwo w chwili rozwodu musi mieć na uwadze to, że tylko zmiana warunków umowy kredytowej daje możliwość ustalenia nowych posiadaczy kredytu.

VN:F [1.9.22_1171]
Koniecznie oceń:
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
22 sierpnia 2011


Podobne


Tagi


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

commentluv
Przeczytaj inne:
Kredyt dla eksportera – oferta Banku Gospodarstwa Krajowego

Strategicznym celem działania Banku Gospodarstwa Krajowego jest wspieranie i rozwój polskiej przedsiębiorczości. Bank angażuje się w różnego rodzaju inicjatywy wspomagające...

Zamknij