Kto odpowiada za źle wpisany numer bankowy w przelewie?Linki sponsorowane

Składając dyspozycję przelewu, należy wskazać odbiorcę przelewu oraz odpowiedni numer bankowy-zgodny z danymi beneficjenta. Popełniając błąd w tym kroku, przekazywane środki pieniężne nie trafią zapewne do właściwego odbiorcy. Banki za taki stan rzeczy głównie winią zleceniodawców. Prawo nie jest jednoznaczne w tym względzie. Mianowicie żaden przepis nie nakłada na instytucje finansowe obowiązku weryfikacji danych odbiorcy przelewu z numerem bankowym. Jednak w myśl kodeksu cywilnego, banki muszą wykazać 100 procentową staranność w zakresie realizacji zlecenia. To znaczy przelew powinien być wykonany zgodnie z jego treścią.

Banki stwierdzając nieprawidłowe dane muszą wstrzymać przelew i skontaktować się ze zleceniodawcą. Wstrzymanie przelewu dotyczy zatem sytuacji błędnego wpisanie numeru rachunku bankowego, bądź samych danych adresowych odbiorcy. Banki opowiadają za niezgodność danych w przelewie do wartości przekazywanych środków pieniężnych.

VN:F [1.9.22_1171]
Koniecznie oceń:
Rating: 9.0/10 (1 vote cast)
Kto odpowiada za źle wpisany numer bankowy w przelewie?, 9.0 out of 10 based on 1 rating
6 września 2011


Podobne


Tagi


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

commentluv
Przeczytaj inne:
Konto osobiste Getin Bank

Informacje i opinie o kontach osobistych w banku Getin Bank Planowanie finansowe w każdym gospodarstwie domowym , powinno rozpocząć się...

Zamknij