Kredyt dla osób bez ślubu – Kredyty dla zakochanych?Linki sponsorowane

Ludzie zakochani bardzo często zastanawiają się czy wziąć razem kredyt, założyć wspólne konto. Dopóki miłość trwa wszystkie spory można załagodzić, jednakże co w sytuacji kiedy zaczynają się kłótnie, i nad para wisi rozstanie?

Otóż na to pytanie postanowili odpowiedzieć twórcy poradnika ‚Edukacja w finansach’. Oni to przyjrzeli się bliżej finansom osób, które trafiła strzała Amora. A w przygotowaniu materiału swój udział miała firma Aspiro. Tym sposobem powstał raport zatytułowany ‚Miłość na kredyt’.

Do czasu, kiedy zakochani są singlami, każde zobowiązanie finansowe tak naprawdę podejmują na własny rachunek. Wszystko zmienia się dopiero po ślubie. I tak na przykład jeśli singiel kupi przed ślubem kawalerkę, to po ślubie będzie ona nadal tylko i wyłącznie jego własnością, nie będzie wchodzić do majątku wspólnego małżonków.

Podobnie jest z kredytem. Jeśli zostanie on zaciągnięty przez sakramentalnym ‚TAK’ wtedy jest to nadal twoje zobowiązanie, nie twojego współmałżonka.  Oczywiście po ślubie także możecie nie dzielić majątku. Jeśli będziecie chcieli można spisać intercyzę, czyli po prostu pomyśleć o rozdzielności majątkowej. Inaczej w przypadku kłopotów finansowych współmałżonka, na straty może być narażona druga strona.

Wyobraźmy sobie sytuację, w której mąż bierze na raty piękny, duży telewizor. Żona dowiaduje się o nim po fakcie. Mąż przestaje z jakiegoś powodu spłacać raty. Wtedy istnieje możliwość ściągania pieniędzy z pensji żony. Bank ma do tego prawo. Wspólnota majątkowa zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami jest właściwie nakładana na małżeństwo z automatu. Co oznacza, że od momentu ślubu wszystko jest wspólne. Jednakże w każdym momencie dopuszcza się sporządzenie umowy majątkowej małżeńskiej, czy też wycofanie się z wcześniej spisanej intercyzy.

Oczywiście, kiedy zakochani mieszkają razem to wygodniej jest zarządzać majątkiem wspólnie. Można założyć wspólne konto osobiste i do tego nie trzeba być wcale po ślubie. Przy wyborze banku warto pomyśleć o placówce, w której już jedno z Was ma konto. Wówczas rachunek może zostać otwarty na preferencyjnych warunkach. Jednocześnie warto podkreślić, że posiadanie osobnych kont to większa niezależność. Ale z drugiej strony także podwójne koszty prowadzenia rachunków. No chyba, że bank nie pobiera żadnej opłaty. Istnieje jeszcze jedna możliwość, żeby zarządzać wspólnie kontem – upoważnienie do korzystania z konta dla drugiej osoby.

W przypadku kredytu dla banku nie liczy się tak bardzo Twój stan cywilny. Najważniejsze są dochody. Oczywiście jedno z pytań, które z pewnością padnie dotyczyć będzie faktu, czy jesteś w związku małżeńskim, czy masz dzieci, bo to niezmiernie ważna informacja. Jeśli chodzi o  pary to zazwyczaj jest tak, że można liczyć na wyższą kwotę kredytu, ale nie zawsze. Bank powinien uwzględnić Wasze łączne dochody. Bardziej wiarygodne są małżeństwa niż osoby żyjące w konkubinacie. Udzielenie kredytu małżeństwu jest bowiem obciążone mniejszym ryzykiem. W przypadku utraty pracy przez jedno z małżonków, drugie nadal powinno być w stanie utrzymać rodzinę i spłacać kredyt. Warto wiedzieć, że młode pary może spotkać rozczarowanie podczas wizyty w banku. Wystarczy, że jedno będzie miało złą historię kredytową, żeby odmówić przyznania kredytu mieszkaniowego.

Ostatnimi czasy niezwykle popularne stały się kredyty gotówkowe zaciągane na wesele. Młodzi ludzie nie chcąc obarczać kosztami rodziców decydują się na kredyt. Liczą, że spłaca go tuż po weselu. Jak to wygląda? Otóż mechanizm jest prosty – przyszli małżonkowie występują o kredyt tuż przed weselem, a tuż po nim odstępują od kredytu. Spłacenie kredytu w takim krótkim czasie skutkuje brakiem ponoszenia kosztów oprocentowania.

Program rządowy ‚Rodzina na swoim’ przyczynił się do zwiększonej ilości ślubów. Przynajmniej tak wynika z raportu Aspiro. Dlaczego? Bowiem nagle okazało się, że papierowe małżeństwo może przynieść wymierne skutki. Oczywiście nie można uogólniać, jednakże młodzi ludzie, którzy zastanawiali się nad wspólnym życiem z pewnością spojrzeli na możliwość posiadania własnego lokum pod innym kątem, od kiedy pojawił się program ‚Rodzina na swoim’, dzięki któremu istnieje możliwość uzyskania dopłaty do mieszkania czy domu.

O co dokładnie chodzi? Otóż rząd płaci połowę odsetek od kredytu zaciągniętego przez małżeństwo. Co może dać oszczędności w kwocie 700-800 zł miesięcznie. A to dla młodych ludzi spora suma pieniędzy. Tym samym warto zastanowić się czy opłaca się nadal być singlem.

VN:F [1.9.22_1171]
Koniecznie oceń:
Rating: 8.5/10 (2 votes cast)
Kredyt dla osób bez ślubu - Kredyty dla zakochanych? , 8.5 out of 10 based on 2 ratings
15 lutego 2011


Podobne


Tagi


2 opinie o Kredyt dla osób bez ślubu – Kredyty dla zakochanych?

  Kredyt przed ślubem to jeszcze można łatwiej dostać, ale jak próbowałam wspólnie z moim facetem wziąć kredyt to traktowali go jak obcą osobę, a my jesteśmy ze sobą już 8 lat czyli jak małżeństwo. Powinni zrobić coś w końcu z tymi związkami partnerskimi, byłoby łatwiej 🙂

  Mańka
  11 czerwca 2012 o 10:59

  Ślub planujemy za kilka lat, jednak teraz chcielibyśmy wspólnie kupić mieszkanie. Szukamy kredytu dla ludzi bez ślubu na zakup mieszkania.
  Czy ktoś widział gdzieś ofertę skierowaną do takich osób ?
  Może macie jakieś swoje doświadczenia ? Czy to w ogóle jest wykonalne ?
  Oboje mamy zdolność kredytową i czyste wpisy w BIK.

  Gdzie kredyt dla narzeczonych
  20 września 2012 o 12:59

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

commentluv
Przeczytaj inne:
W jaki sposób emeryt może założyć konto banku?

Emeryt ma takie same możliwości otwarcia rachunku jak pozostali klienci. Sposoby założenia konta dla seniorów wyznacza tradycyjna obsługa bankowa w...

Zamknij