Konto bankowe dla osób bez ślubu – rachunek dla parLinki sponsorowane

Obecnie banki w swojej ofercie mają już kredyty dla par, polisy ubezpieczeniowe dla par. Niestety nie doczekaliśmy jeszcze zbyt wiele ofert kont osobistych dla par. Jedynymi wyjątkami w całym polskim sektorze bankowym zdają się być Toyota Bank oraz MultiBank. Tylko te dwa banki w swojej ofercie wyróżniają konta dla par niezalegalizowanych. Jednak nic straconego. Bowiem zawsze można założyć jedno konto osobiste, a jedynie poprosić o wydanie dodatkowej karty do konta dla naszej drugiej połówki.

Dlaczego konta dla par są tak rzadkie?

Żaden bank bowiem, nie dzieli kont osobistych na ta dla singli oraz na te dla par. Każde konto bowiem może służyć zarówno jednym jak i drugim. Jeśli zdecydujemy się założyć w obojętnie jakim banku konto osobiste, możemy zawsze poprosić o wydanie dodatkowej karty debetowej do konta czy dodatkowej karty kredytowej. Zazwyczaj takie karty wydawane są za niewielką opłatą miesięczna. Bywają jednak oferty bankowe, gdzie jedna karta dodatkowa do konta wydawanie jest zupełnie bezpłatnie.

Dlaczego warto zastanowić się nad wspólnym kontem?

Konto dla dwojga jest o tyle korzystne, że możemy bardzo dobrze kontrolować finanse naszego budżetu. Możemy wspólnie planować w co zainwestować pieniądze, w jaki sposób je oszczędzać lub nawet jak je wydawać. Partnerzy mają pełnoprawny wgląd do konta. Ponadto możemy sobie nawzajem ustanawiać limity gotówkowe oraz limity do płatności bezgotówkowych. Dzięki temu, że posiadamy jedno wspólne konto omijamy wiele kosztów takich jak : zlecenia stałe, przelewy z jednego rachunku na drugi. Często bowiem zdarza się, że partnerzy wymieniaj się gotówką.

Jednak konto dla dwojga ma również swoje minusy. Po pierwsze osoby ceniące sobie niezależność finansową mogą czuć się niezbyt wygodnie, gdy będą wiedziały, że każdy ich ruch jest kontrolowany przez partnera. Ponadto należy pamiętać o tym, że zaciągając kredyt w rachunku obie strony są tak samo zobowiązane za jego spłatę. Niezależnie od tego czy para jest obecnie w związku czy już się rozstała. Zobowiązanie pozostaje.

Dlatego też, zanim zdecydujemy się zostać współposiadaczem rachunku albo umożliwić dostęp do naszego rachunku drugiej osobie powinniśmy to dokładnie przemyśleć.

Konto dla dwojga a pełnomocnictwo

Dla tych którzy boją się pełnoprawnego dostępu do ich konta przez drugą osobą, wymyślone zostały pełnomocnictwa. W przypadku pełnomocnictwa praw naszego partnera mogą być ograniczone. Poza tym o zakresie pełnomocnictwa oraz jego charakterze decydujemy my sami. Może ono mieć charakter stały lub jednorazowy. Możemy również dać pełnomocnictwo pełne lub tylko do wskazanych przez nas czynności takich jak wgląd do rachunku, możliwość korzystania z karty debetowej, dokonywanie operacji na rachunku ale już zablokowane funkcje takie jak zaciąganie kredytów w rachunku, wypowiadanie umowy o prowadzenie rachunku, zmiana limitów w koncie.

VN:F [1.9.22_1171]
Koniecznie oceń:
Rating: 9.0/10 (4 votes cast)
Konto bankowe dla osób bez ślubu - rachunek dla par, 9.0 out of 10 based on 4 ratings
25 lutego 2011


Podobne


Tagi


Jedna opinia o Konto bankowe dla osób bez ślubu – rachunek dla par

    Ja bym chyba nie chciał żeby moja kobieta wiedziała ile mam na koncie i co robię ze swoimi pieniędzmi. Mam nadzieję że nie wyskoczy mi z takim pomysłem, bo na pewno się nie zgodzę.

    Romek
    11 czerwca 2012 o 11:01

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

commentluv
Przeczytaj inne:
Średnie oprocentowanie lokat w Polsce

Polski sektor bankowy już dawno dostosował stawki oprocentowania depozytów do podwyżek stóp procentowych, których byliśmy świadkami na początku bieżącego roku....

Zamknij