Kiedy opłaca się przewalutować kredyt?Linki sponsorowane

Kiedy opłaca się skorzystać z możliwości jakie daje nam przewalutowanie, konsolidacja czy nadpłata? Każda z tych operacji może być opłacalna finansowo w innym momencie, wszystko z uwagi na odmienne parametry.
Przewalutowanie

Jeśli chodzi o przewalutowanie to należy zastanowić się nad dwoma sytuacjami. Mianowicie nad przewalutowaniem z waluty obcej na naszą rodzimą i odwrotnie, czyli z PLN na walutę obcą. Kiedy przewalutować kredyt z waluty obcej na PLN? Wówczas, gdy kurs owej waluty jest najniższy w stosunku do złotego. Tylko najczęściej jest tak, że kiedy płaci się najniższą ratę nie myśli się o tym, żeby dokonać przewalutowania. Impuls pojawia się wtedy, kiedy rata jest wysoka, a owy czas zdecydowanie nie jest odpowiedni do dokonywania takich decyzji.

Bowiem kiedy przewalutujemy kredyt na PLN, gdy kurs waluty obcej jest wysoki to dojdzie do tak zwanej ‚realizacji straty’, co oznacza, że stracimy na takiej operacji, a nie zyskamy. Najlepiej tym samym okres, w którym kurs waluty jest wysoki po prostu przeczekać. W sytuacji kiedy ów wysoki kurs będzie się utrzymywać i wystąpią trudności ze spłatą wysokich miesięcznych rat warto zastanowić się nad innym rozwiązaniem niż przewalutowanie kredytu, mianowicie chcoiażby takim jak wydłużenie okresu jego spłaty. Można także wystąpić do banku z prośbą o prolongatę.

Przewalutowanie kredytu z PLN na walutę obcą najbardziej opłacalne jest wówczas, kiedy kurs waluty jest najwyższy. Wówczas nieduża wartość kredytu po przeliczeniu na złotówki skutkuje dużą mocą nabywczą.

Konsolidacja

Konsolidacja polega na zamianie kilku kredytów na jeden, zazwyczaj tańszy, czyli jednocześnie o niższej racie. Przy okazji nie trzeba pamiętać o różnych terminach spłaty rat, bowiem rata jest jedna. Konsolidacja jest dobrym wyjściem w sytuacji kiedy nasze miesięczne raty są wysokie, dzięki dłuższemu okresowi spłaty kredytu raty są niższe. Jednakże należy liczyć się z tym, że w rezultacie trzeba spłacić większą ilość odsetek. Decydując się na konsolidację kredytów należy zastanowić się czy istotniejsza je szybsza spłata już istniejących kredytów mimo wysokich rat, czy też obniżenie zobowiązań przy jednoczesnym wyższym koszcie skonsolidowanego kredytu.

Nadpłata

Nad nadpłatą można zastanowić się wówczas gdy istnieje jednorazowa lub stała nadwyżka środków. Najczęściej jednak jest tak, że nie opłaca się spłacać kredytu wcześniej, nadwyżkę lepiej zainwestować. Zdarzają się jednakże sytuacje, kiedy po prostu warto wybrać nadpłatę, chociażby gdy kurs waluty kredytu jest niski i niskim kosztem można pozbyć się pozostałej do spłaty części.

VN:F [1.9.22_1171]
Koniecznie oceń:
Rating: 3.5/10 (2 votes cast)
Kiedy opłaca się przewalutować kredyt?, 3.5 out of 10 based on 2 ratings
7 lutego 2011


Podobne


Tagi


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

commentluv
Przeczytaj inne:
Prezenty finansowe dla kobiet od Polbanku

Polbank przypomina, że dba o kobiety nie tylko z okazji ich święta. W ofercie banku znajdują się takie produkty finansowe...

Zamknij