Jak wypowiedzieć umowę z bankiem? – rachunek bankowyLinki sponsorowane

Umowa rachunku bankowego uregulowana jest w Art. 725-733 Kodeksu cywilnego i w Art. 49-62 Prawa bankowego. Stronami w umowie są: bank i posiadacz konta osobistego. Taką umowę możemy podpisać na czas oznaczony lub nieoznaczony. Każdy bank ma obowiązek przechowywania środków pieniężnych  i dokonywania odpowiednich transakcji na zlecenie właściciela konta. Z racji tego, iż bank dysponuje środkami pieniężnymi klientów, musi je natychmiast zwrócić na każde polecenie klienta. Banki są odpowiedzialne za powierzone im środki pieniężne.

Instytucje finansowe nie zawsze starannie wywiązują się ze swoich obowiązków. Na szczęście w naszym kraju działa wiele banków i możemy swobodnie przenosić nasze ciężko zarobione pieniądze. Niejeden z nas miał do czynienia z nieprofesjonalną obsługą bankową np. spóźniony przelew, niejasności w umowie kredytu, źle naliczona opłata, niewłaściwe potraktowanie przez doradców lub utrudniony dostęp do bakowości internetowej. Takie sytuacje budzą w nas chęć zerwania umowy z bankiem. Każdą umowę rachunku bankowego, która podpisana jest na czas nieokreślony, można rozwiązać w każdej chwili poprzez odpowiednie wypowiedzenie.

Zazwyczaj banki posiadają gotowe formularze takiego wypowiedzenia, które należy złożyć w formie pisemnej. Zamknięcie rachunku bankowego następuje przeważnie po 30 dniach kalendarzowych od daty doręczenia wypowiedzenia do banku. Niestety przez ten okres niektóre banki pobierają pełną opłatę mimo, iż rachunek bankowy nie funkcjonuje. Możemy się także spotkać z krótszą-14 dniową procedurą zamknięcia konta. Takie praktyki są często stosowane, gdy powodem do wypowiedzenia umowy jest niezaakceptowanie przez klienta zmian regulaminowych. Wówczas trzeba złożyć wypowiedzenie w ciągu 14 dni od otrzymania z banku informacji o zmianach w regulaminie.

W celu usprawnienia procedur zamknięcia rachunku, należy pamiętać o uiszczeniu wszelkich zaległych opłat i o uregulowaniu zobowiązań w związku z linią kredytową do konta. Wiele banków żąda natychmiastowego zwrotu karty płatniczej wydawanej do rachunku. Natomiast dotychczasowe nagromadzone środki są przekazywane na wskazany w formularzu wypowiedzenia ROR.

VN:F [1.9.22_1171]
Koniecznie oceń:
Rating: 7.8/10 (6 votes cast)
Jak wypowiedzieć umowę z bankiem? - rachunek bankowy, 7.8 out of 10 based on 6 ratings
2 czerwca 2011


Podobne


Tagi


Jedna opinia o Jak wypowiedzieć umowę z bankiem? – rachunek bankowy

    Miałem kiedyś rachunek bankowy w Pekao i nie miałem żadnych problemów z wypowiedzeniem umowy. Załatwiłem to dosłownie w dwóch okienkach – obsługowym i kasowym. Tak więc chyba nie ma z tym większych trudności 🙂

    Janek Łódź
    5 lipca 2012 o 20:06

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

commentluv
Przeczytaj inne:
Marta Surowiec kierownikiem zespołu komunikacji w Banku BPH

Dotychczasowym kierownikiem biura prasowego w Banku BPH była Małgorzata Dłubak-wieloletni pracownik banku. Siedmioletni okres jaki spędziła w banku, obfitował w...

Zamknij