Jak negocjować z bankiem spłatę kredytu lub pożyczki?

Nie możesz pozwolić sobie na to, żeby nie spłacić kolejnej raty kredytu, jednakże Twoje konto świeci pustkami. Co zrobić w takiej sytuacji? Po prostu negocjuj z bankiem spłatę pożyczki, wydłuż okres jej kredytowania, albo też zamień kilka kredytów na jeden.

Kiedy nie ma już czasu na zastanawianie się i trzeba działać? Najpierw bank zasygnalizuje, że spóźniasz się z płatnością raty, wyśle kilka sms-ów i wiadomości e-mail czy listy. To jeszcze nic groźnego. Na tym etapie możesz jeszcze śmiało starać się wynegocjować coś z bankiem, zmienić warunki umowy. Jeśli nie podejmiesz żadnych kroków w najbliższym czasie rozpoczną się wiadomości z windykacji. W najgorszym razie bank wystawi tytuł egzekucyjny i zaprzyjaźnisz się bliżej z komornikiem. Nigdy nie dopuść do takiej sytuacji!

Mądrego kredytobiorcy nie ma nawet co zachęcać, żeby powziął jakieś kroki. Nie ma co udawać, że nic się nie dzieje, tym bardziej, że banki naprawdę bardzo często w takich sytuacjach idą swoim klientom na rękę.

Jakich propozycji można spodziewać się od banku? Otóż z pewnością wydłużenia okresu kredytowania, co skutkuje tym, że kredytobiorca płaci niższe raty, jednakże dłużej. Na takim rozwiązaniu korzysta bank, który zarabia na oprocentowaniu, kredytobiorca także nie może narzekać, bowiem teraz jest większe prawdopodobieństwo, że będzie z racji obniżenia wysokości raty uiszczał ją w terminie. Zmniejszenie raty może być znaczne, wszystko zależy od kwoty kredytu i okresu kredytowania. Trzeba pamiętać o tym, że niestety okresu kredytowania nie można przedłużać w nieskończoność. Kredyty gotówkowe zazwyczaj udzielane są na 7-8 lat.

Jakie koszty wiążą się ze zmianą umowy? Za aneks zazwyczaj trzeba zapłacić. Dlatego też warto raz a porządnie zastanowić się nad rozwiązaniem tego problemu, żeby nie wbijać się niepotrzebnie w koszty. W przypadku utraty pracy można w banku negocjować zawieszenie spłaty kredytu na jakiś czasu. Jak tylko Twoja sytuacja materialna się poprawi, znajdziesz nową pracę, powrócisz do spłacania rat. Najważniejsze, że Twój dług w tym czasie nie będzie rósł.

Możesz także zamienić kilka kredytów na jeden tańszy. Sprawdź warunki w kilku bankach zanim podejmiesz ostateczną decyzję. Kredyt konsolidacyjny w niektórych przypadkach naprawdę jest bardzo dobrym wyjściem z sytuacji. Zamiana kilku kredytów na jeden może być korzystna dla obu stron transakcji. Konsolidacja to także wygoda, bowiem nie musisz pamiętać już o kilku terminach spłaty rat, a jedynie o jednej.

VN:F [1.9.22_1171]
Koniecznie oceń:
Rating: 8.0/10 (3 votes cast)
Jak negocjować z bankiem spłatę kredytu lub pożyczki?, 8.0 out of 10 based on 3 ratings

2 Replies to “Jak negocjować z bankiem spłatę kredytu lub pożyczki?”

  1. Czy komuś realnie udało się negocjować z bankiem warunki kredytu ? Obniżyli komuś marżę ?
    Czy jak zawsze banki z góry olewają wszelkie próby negocjacji ?

  2. Nigdy nie byłem w takiej sytuacji, że spóźniłem się z ratą, bądź też musiałem negocjować warunki. Jak to wygląda w praktyce? Czy lepiej starać się negocjować z bankiem wcześniej, gdy wisi nad nami widmo niezapłaconej raty, bo pracodawca spóźnia się z wypłatą, czy można próbować coś zadziałać, po fakcie, gdy już się okaże, że nie zapłaciliśmy raty?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

commentluv