Czy sklepy prawnie ustalają minimalne kwoty przy płatnościach kartą?Linki sponsorowane

Tyle się słyszy o konieczności rozwoju płatności bezgotówkowych w naszym kraju. Rząd przyjął nawet Strategię Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego w Polsce na lata 2009-2013. W ramach strategii Rząd planuje między innymi  rozpowszechnić obrót bezgotówkowy, zmniejszyć koszty związane z obsługa transakcji bezgotówkowych, rozbudować sieć terminali płatniczych i usunąć bariery regulacyjne. Tymczasem polscy konsumenci nadal nie mogą się doczekać uregulowania kwestii ustalania przez sprzedawców minimalnej kwoty, powyżej której można zapłacić za zakupy kartą. Mało tego żadna organizacja, która w Polsce zajmuje się ochroną praw konsumentów nie interweniuje w tej sprawie. Jest to swego rodzaju dyskryminacja płatności kartą.

Często zdarza się, że za drobne zakupy nie zapłacimy kartą, a terminale typu PayPass są rozpowszechnione w niewielkim stopniu. Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przedsiębiorstwa ustalając minimalne kwoty przy płatnościach bezgotówkowych nie łamią prawa. Takie praktyki są jedynie niezgodne z umowami, które są zawierane pomiędzy właścicielami sklepów, a firmami obsługującymi terminale. Niestety właściciel tego urządzenia nie rozwiąże umowy, bo na rynku agentów rozliczeniowych panuje duża konkurencja. W takim wypadku nie pozostaje konsumentom nic innego jak bojkot danego sklepu.

VN:F [1.9.22_1171]
Koniecznie oceń:
Rating: 5.0/10 (2 votes cast)
Czy sklepy prawnie ustalają minimalne kwoty przy płatnościach kartą?, 5.0 out of 10 based on 2 ratings
14 lipca 2011


Podobne


Tagi


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

commentluv
Przeczytaj inne:
Internetowe pożyczki i chwilówki z dostawą do klienta

Odkąd w Polsce internet stał się praktycznie głównym źródłem informacji dla przeciętnego obywatela to stał się także miejscem gdzie można...

Zamknij