Czy opłaca się zakładać lokaty walutowe?

Gdy kursy walut zmieniają się bardzo dynamicznie wówczas mamy szansę na duży zarobek. Oczywiście nigdy nie należy zapominać też o możliwości straty, gdyż jest ona nieodzownie połączona z zyskiem. Obecnie zagraniczne stopy procentowe znajdują się na dosyć niskim poziomie. Jak zatem możemy zarobić na operowaniu walutami?


Zainteresowanych tą formą pozyskiwania pieniędzy jest bardzo wielu i wszyscy pragnęliby zarobić jak najwięcej przy jak najmniejszym wkładzie własnym, nie mówiąc już o stratach. Biorąc pod uwagę umowne założenia specjaliści wyliczyli następujące zyski.

Zakładając, że lokata nasza równa się 2 tys zł z równowartością w euro przy kursie 4 zł EUR/PLN, przez czas 12 miesięcy, a po tym okresie kurs będzie wynosił kolejno w pierwszym wariancie 4,5 zł, w drugim 3,5 zł to mimo, że oprocentowanie wszystkich lokat w obcych walutach jest bardzo niskie (maksymalnie 3%) to inwestycja i tak będzie dla nas korzystna i pozwoli zarobić, pod warunkiem jednak, że będziemy w stanie przewidzieć jak kurs danej waluty zachowa się w stosunku do złotego.

Dalej, zakładając, że wartość złotego spadnie, a kurs EUR/PLN wzrośnie do 4,08 złotego, wówczas także uda nam się zarobić pod warunkiem, na lokacie całorocznej ulokujemy na depozycie kapitał w euro. Stratni będziemy natomiast, gdy wartość złotego wzrośnie,a z kolei 1 euro po roku będzie kosztowało mniej niż 3,91 złotych.

Bardzo istotna jest również kwestia ceny waluty, ponieważ jeżeli zanosimy do banku kwoty w rodowej walucie, czyli złotówkach, to wówczas bank przeliczy sobie nasze środki po wyższym kursie sprzedaży i o roku odda nam je znacznie niższym kursie kupna, jest to tzw: spreadem. Aby zatem uniknąć tego dobrze będzie jeśli wymienimy walutę w kantorze.

VN:F [1.9.22_1171]
Koniecznie oceń:
Rating: 9.0/10 (3 votes cast)
Czy opłaca się zakładać lokaty walutowe?, 9.0 out of 10 based on 3 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

commentluv