Co zrobi bank, gdy nie spłacamy kredytu hipotecznego?Linki sponsorowane

Do grona osób mających problemy ze spłatą kredytów dołączyła ostatnio duża grupa kredytobiorców we frankach szwajcarskich-ok. 700 tysięcy osób. Jest to najgorętsza waluta ostatnich dni. Niepokój w gospodarce europejskiej związany z kryzysem finansów publicznych w Grecji, Irlandii i Włoch spowodował, że inwestorzy uciekają od wspólnej waluty europejskiej do „bezpiecznego franka”.

Zjawisko to dodatkowo umacnia walutę szwajcarską w stosunku do innych. W Polsce kurs franka szwajcarskiego co chwile przekracza historyczne maksima; w obecnym czasie za tą walutę zapłacimy ok. 3,5 zł. Wielu posiadaczy kredytów hipotecznych w tej walucie ma trudny orzech do zgryzienia. Ekonomiści odradzają przewalutowanie kredytu i sprzedaż nieruchomości, gdyż jej obecna wartość jest mniejsza niż całkowity koszt zaciągniętego kredytu. Zatem dobrą radą dla kredytobiorców jest przeczekanie tego burzliwego okresu i sumienne spłacanie zobowiązania.

W przypadku niespłacania kredytu bank w pierwszej kolejności wysyła wezwanie do zapłaty i nalicza odsetki za przeterminowane zadłużenie. Kolejnym krokiem będzie postępowanie komornicze, a egzekucją mogą być objęte: nieruchomości obciążone hipoteką, wynagrodzenie kredytobiorcy, lokaty itp. Jeśli te działania nie skutkują bank sięga po radykalne sposoby ściągania długu. Chodzi o wystawienie nieruchomości na licytację bądź wypowiedzenie umowy kredytu. Sprzedaż nieruchomości na drodze licytacji(poniżej wartości kredytu i wartości rynkowej) jest niekorzystna dla obu stron. Zatem najlepszym rozwiązaniem będzie nawiązanie dialogu z bankiem i znalezienie optymalnego rozwiązania-np. okresowe zawieszenie spłat rat kredytowych.

VN:F [1.9.22_1171]
Koniecznie oceń:
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
13 lipca 2011


Podobne


Tagi


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

commentluv
Przeczytaj inne:
Pakiet medyczny dla pracowników – oferta Banku Nordea

Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na prowadzenie działań socjalnych w obrębie dbania o zdrowie i kondycję swoich pracowników. Firmy umożliwiają...

Zamknij