Co to jest Biuro Informacji Kredytowej – jakie informacje są w BIKLinki sponsorowane

Biuro Informacji Kredytowej działa w sektorze bankowym. Misją BIK-u jest gromadzenie i wymiana informacji dotyczących zobowiązań pieniężnych-upowszechnianie tej wiedzy wpływa na rzetelność obrotu gospodarczego. Zadaniem Biura Informacji Kredytowej jest również tworzenie historii kredytowej dla każdego klienta banku.

Z instytucją tą współpracują banki, organizacje konsumenckie, organizacje samorządowe, organy administracji państwowej oraz inne podmioty sektora finansowego. Biuro Informacji Kredytowej działa w myśl czterech zasad:  wzajemność (w zamian za dostęp do danych BIK-u, odpowiednie instytucje muszą przekazywać regularne raporty), wiarygodność (informacje w BIK-u muszą być zgodne z danymi źródłowymi), neutralność ( biuro nie udziela informacji , które stanowią potencjalną tajemnicę handlową), maksymalne bezpieczeństwo (dane mają charakter tajemnicy bankowej, odpowiednie procedury wewnętrzne i zewnętrzne przechowywania informacji). Kredytodawca ma obowiązek sprawdzić zdolność klienta do spłaty zobowiązania. BIK gromadzi zarówno dane pozytywne jak i negatywne. Warto wspomnieć jak takie dane trafiają do biura. Mianowicie istnieją dwie fazy przekazywania – w chwili składania wniosku kredytowego i po zaciągnięciu zobowiązania.

Dbanie o pozytywną historię kredytową, daję szansę na otrzymanie korzystniejszych warunków obcego finansowania, gdyż wówczas stajemy się bardziej wiarygodni dla banku. Należy zaznaczyć, iż każdy indywidualnie może poznać swoją historię kredytową poprzez wypełnienie specjalnego wniosku i otrzymanie informacji zwrotnej z BIK-u. Kiedy zgodzimy się na przetwarzanie raportów kredytowych po wygaśnięciu zobowiązania, będziemy mieli poważny atut w ręku w ubieganiu się o kolejne kredyty. Biuro Informacji Kredytowej ma prawo do przetwarzania danych bez zgody klientów przez okres pięcioletni, gdy nie wykazują oni regularnych spłat. Natomiast na mocy nowelizacji ustawy Prawa bankowego przez 12 lat po wygaśnięciu zobowiązania, BIK może wykorzystywać informacje na rzecz modeli statystycznych dla banków.

VN:F [1.9.22_1171]
Koniecznie oceń:
Rating: 6.5/10 (2 votes cast)
Co to jest Biuro Informacji Kredytowej - jakie informacje są w BIK, 6.5 out of 10 based on 2 ratings
17 kwietnia 2011


Podobne


Tagi


Jedna opinia o Co to jest Biuro Informacji Kredytowej – jakie informacje są w BIK

    BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej stało się dla wielu znienawidzoną instytucją. Ktoś, kto miał problemy ze spłatą rat i tam trafił może się pożegnać z kredytami bankowymi.
    Zostają mu tylko kredyty pozabankowe, które nie sprawdzają bik.

    Jak ominąć BIK ?
    16 września 2012 o 11:56

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

commentluv
Przeczytaj inne:
Kredyt hipoteczny mBank

Informacje i opinie o kredytach hipotecznych w mBanku Dla większości z nas sposobem na własne lokum mieszkaniowe jest kredyt hipoteczny....

Zamknij