Co robią banki z kontem osoby zmarłej?Linki sponsorowane

Człowiek nie zna dnia i godziny kiedy może go dopaść śmierć. Aby nie mieć w życiu takich dylematów (jaki zawarty jest w tytule tego artykułu) należy zabezpieczyć zgromadzone na rachunku środki pieniężne stosownym zapisem w umowie z bankiem- chodzi o złożenie dyspozycji wypłaty z rachunku ustalonej kwoty pieniężnej na wskazaną osobę po śmierci (maksymalnie 20-krotność średniego wynagrodzenia w sektorze prywatnym).

Nieuregulowanie tych spraw może przysporzyć wiele problemów spadkobiercom. Może się okazać, że nawet po śmierci posiadacza rachunku banki pobierają comiesięczną opłatę za prowadzenie. W polskim sektorze bankowym nie ma wspólnego stanowiska w zakresie postępowania z rachunkiem osoby zmarłej. Najczęściej banki zamykają konto po dostarczeniu przez spadkobiercę aktu zgonu właściciela ROR-u. Natomiast pozostałe na koncie pieniądze są do dyspozycji po skomplikowanym postępowaniu spadkowym.

Wcześniej wspomniane dyspozycje wypłat po śmierci obowiązują jedynie w przypadku kont indywidualnych. Mało tolerancyjny w tym względzie jest Kredyt Bank. Bowiem warunkiem koniecznym zamknięcia konta po śmierci posiadacza jest zerowe saldo rachunku. W przeciwnym razie nadal pobierane są opłaty za prowadzenie.

VN:F [1.9.22_1171]
Koniecznie oceń:
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
12 grudnia 2011


Podobne


Tagi ,


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

commentluv
Przeczytaj inne:
Jak naliczane są odsetki przy kredycie odnawialnym?

Zasadniczą różnicą między standardową pożyczką gotówkową, a limitem kredytowym w rachunku osobistym jest sposób naliczania odsetek. W przypadku limitów w...

Zamknij