Sektor bankowy po exposé premiera Donalda Tuska

Po wygłoszonym przez premiera Donalda Tuska sejmowym exposé z niecierpliwością czekałem na ruch ze strony światowych agencji ratingowych. Premier w dość krótkim (jak na swoje możliwości) exposé przedstawił przyszłe reformy dotyczące różnych dziedzin naszego życia. Z racji mojego zainteresowania najbardziej ciekawiły mnie zagadnienia mające przełożenie na sektor bankowy.

Premier mile mnie zaskoczył, gdyż przedstawił konkretny plan wyjścia Polski z nadmiernego deficytu sektora finansów publicznych. Chodzi mi głównie o działania pobudzające wzrost gospodarczy: zwiększenie aktywności zawodowej oraz obniżenie stawek podatkowych. Widać, że dominująca w „świecie ratingowym” spółka Moody’s czeka na namacalne efekty owych reform, bowiem w publikacji Moody’s Weekly Credit Outlook z 21 listopada br. nie zmieniła negatywnej oceny polskiego systemu bankowego. Muszę przyznać, iż jest to dla mnie mocno irytujący fakt.

Tak naprawdę nasz sektor bankowy jest nadal atrakcyjny i stabilny. Ryzyko niewypłacalności ciąży przede wszystkim na macierzystych grupach kapitałowych będących właścicielami polskich podmiotów bankowych. W najgorszym wypadku, przy pogłębiającym się kryzysie w strefie euro zagrożone banki odsprzedadzą swoje udziały w polskich bankach. Ja jednak w tym wszystkim widzę dużą szansę dla rodzimego sektora bankowego. Być może dojdzie do zrównoważenia stanu posiadania zagranicznych i polskich instytucji finansowych w sektorze bankowym (aktualnie zagraniczni inwestorzy posiadają blisko 70 procent aktywów wszystkich banków działających w Polsce).

Jeśli chodzi o inne wydarzenia minionego tygodnia w bankowości to mocno zaskoczyło mnie posunięcie Banku Nordea. Mianowicie bank ten postanowił wprowadzić do swojej oferty preferencyjny kredyt mieszkaniowy w ramach rządowego programu „Rodzina na Swoim”. Zaskakujące jest to, iż Nordea Bank zdecydował się na ten ruch dopiero teraz. Przecież niedawnymi zmianami w „Rodzinie na Swoim”, rząd dał jasno do zrozumienia, iż powoli odchodzi od pomysłu preferencyjnego kredytowania zakupu mieszkań przez młode małżeństwa oraz singli.

Wygaśnięcie programu jest tylko kwestią czasu, a ustalone nowe limity cenowe praktycznie eliminują większość ofert zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. Dlatego znam wiele przypadków, gdy beneficjenci „Rodziny na Swoim” porozumiewają się z deweloperem lub sprzedawcą mieszkania w sprawie poziomu ceny metra kwadratowego na umowie. Osobiście nie popieram takiego postępowania. Wszyscy widzimy efekty prowadzenia „kreatywnej księgowości” w Grecji…

VN:F [1.9.22_1171]
Koniecznie oceń:
Rating: 5.0/10 (3 votes cast)
Sektor bankowy po exposé premiera Donalda Tuska, 5.0 out of 10 based on 3 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

commentluv