Czy banki stracą klientów po zmianach w naliczaniu podatku Belki?Linki sponsorowane

W cotygodniowym podsumowaniu wydarzeń, w bankowości znów nawiąże do niedawnego wystąpienia premiera Donalda Tuska i jego „kryzysowego” expose. Nadchodzą ciężkie czasy dla portfela wszystkich Polaków. Nie powinniśmy się czuć oburzeni z takiego stanu rzeczy. Państwo ma fundamentalne obowiązki socjalne wobec każdego obywatela. Natomiast w ciężkich czasach wszyscy musimy dołożyć własną cegiełkę, aby państwo wyszło na prostą. Zachwycamy się polityką socjalną w krajach skandynawskich – jednak nikt nie wspomina o wysokości stawek podatkowych np. w Szwecji.

Stan finansów publicznych w Polsce budzi niepokój. Konieczne są cięcia wydatków i łatanie dziury budżetowej. Jednym z punktów naprawy finansów publicznych jest likwidacja jednodniowych lokat (z dzienną kapitalizacją odsetek). Obecny mechanizm zaokrąglania zysku kapitałowego od tych lokat umożliwiał ominięcie płacenia 19-procentowego podatku Belki. Niedawno w mediach słyszałem stwierdzenie, iż po zmianie ordynacji podatkowej w obrębie dochodów kapitałowych bankom grozi masowy odpływ kapitału depozytowego klientów. Całkowicie się z tym nie zgadzam. Polacy nie zrezygnują z tej formy lokowania swoich oszczędności.

Zdecydowana większość posiadaczy lokat to średnio zamożne osoby z oszczędnościami rzędu 2 tysięcy złotych. Inwestowanie w depozyty terminowe to praktycznie pewny zysk; bez ryzyka. Tak naprawdę nie ma innej alternatywy na rynku dla tej grupy klientów-o małej skłonności do podejmowania ryzyka inwestycyjnego. Bardziej wytrawni inwestorzy obracają pieniędzmi na giełdzie, na rynku walutowym lub kupują jednostki agresywnych funduszy inwestycyjnych. Biorąc pod uwagę wszystkie oszczędności gospodarstw domowych w Polsce, to największą ich cześć stanowią bankowe depozyty terminowe(ponad 70 procent)przynoszące zysk kapitałowy.

Jest to obraz rosnącej świadomości ekonomicznej Polaków. Nikogo nie dziwi prawidłowość rynkowa, że utrzymywanie nadwyżki finansowej na nieoprocentowanych rachunkach przynosi stratę. Dlatego można oczekiwać, że wyeliminowanie lokat z dzienną kapitalizacją odsetek nie spowoduje spadku zainteresowania oprocentowanymi produktami bankowymi. Środki pieniężne zdeponowane dla różnorodnych depozytach to najtańsze źródło finansowania dla banków.

Dlatego nowe propozycje ze strony instytucji finansowych to tylko kwestia czasu. Do łask powrócą może polisolokaty (produkty o charakterze ubezpieczeniowym także zwolnione są z podatku Belki). Banki zastanawiają się również nad wprowadzeniem tzw. lokat z nagrodą-w tym przypadku podatek dochodowy wynosiłby jedynie 10 procent.

VN:F [1.9.22_1171]
Koniecznie oceń:
Rating: 8.3/10 (3 votes cast)
Czy banki stracą klientów po zmianach w naliczaniu podatku Belki?, 8.3 out of 10 based on 3 ratings
4 grudnia 2011Podobne


Tagi , ,


Jedna opinia o Czy banki stracą klientów po zmianach w naliczaniu podatku Belki?

    Polskie banki to są złodzieje oszusty oni ino patrzą na kase i wciąż dżwigają opłaty na niekorzyść klienta banku a na korzyść banku zaprotestujmy przeciw wszystkim podwyżkom i okradaniu klientów

    KLAUDIUSZ7
    11 grudnia 2011 o 23:11

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

commentluv
Przeczytaj inne:
Kiedy trzeba spłacić kredyt studencki?

Kredyt studencki ma za zadanie pomóc mniej majętnym studentom w zdobyciu wykształcenia. Jest to preferencyjny kredyt dla uczniów, który pozwoli...

Zamknij