Zmiany w ustawie o kredytach konsumenckich – nowa ustawa kredytowa 2011Linki sponsorowane

Członkostwo w Unii Europejskiej wymaga od naszego kraju dostosowywania wszelkich przepisów. 1 kwietnia 2011 roku Sejm przyjął nowelizację ustawy o kredycie konsumenckim. Polacy coraz częściej żyją na kredyt. Statystki mówią, iż na początku 2011 roku zadłużenie społeczeństwa w Polsce z tytułu zaciągania kredytów konsumenckich wynosiło blisko 133 miliardy złotych.

Większość kredytobiorców ma problemy ze spłatą zobowiązania i rośnie liczba tzw. złych kredytów. Obecnie wartość „złych kredytów” wynosi 25 miliardów złotych. Niestety Banki i inne instytucje finansowe mają duży udział w rosnącej liczbie osób nie mających zdolności do spłaty pożyczonego kapitału. Banki kuszą łatwością w zdobyciu dodatkowych środków pieniężnych, sukcesywnie ograniczając formalności związane podpisywaniem umów kredytowych. Przy czym zacierają informacje dotyczące całkowitego kosztu kredytu i obowiązkowych ubezpieczeń.

Nowa ustawa za którą opowiedziało się 422 posłów, została skierowana do Senatu. Zakłada ona większą ochronę kredytobiorców i przejrzystość informacji. Po pierwsze wydłużył się okres odstąpienia od umowy kredytowej do 14 dni( bank nie wymaga podawania przyczyny zerwania umowy). Po odstąpieniu od kredytu, klient będzie spłacał  kapitał plus naliczone koszty w postaci odsetek od dnia wypłaty kredytu do dnia spłaty. Natomiast  powiększy się  maksymalna kwota kredytu konsumpcyjnego ( z 80 tys. zł do 250 tys. zł). Nowe prawo wymaga od instytucji finansowych rzetelnego przygotowywania oferty kredytowej. Specjalny Europejski Ujednolicony Formularz Kredytowy będzie zawierał informacje dotyczące całkowitej spłaty kredytu, rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, obowiązkowych ubezpieczeń, wymaganych zabezpieczeń kredytów i zasad ustalania spreadu walutowego. Projekt nowelizacji ustawy z dnia 20 lipca 2010 roku zawierał dodatkowo, iż banki  zobowiązane będą  do przekazywania kredytobiorcom  na trwałym nośniku gotowego formularza, dotyczącego odstąpienia od umowy kredytowej.  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma nadzieję, że nowe przepisy przyczynią się do bardziej przemyślanych decyzji kredytowych.

VN:F [1.9.22_1171]
Koniecznie oceń:
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Zmiany w ustawie o kredytach konsumenckich - nowa ustawa kredytowa 2011, 10.0 out of 10 based on 1 rating
4 kwietnia 2011


Podobne


Tagi


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

commentluv
Przeczytaj inne:
Bank Zuno

Zuno Bank - internetowy bank Grupy Raiffeisen. W dobie kryzysu finansów publicznych w Europie, banki rozpoczynają zakrojoną na szeroką skalę...

Zamknij