Wyniki finansowe Narodowego Banku Polski – sprawozdanie za 2010 rokLinki sponsorowane

14 czerwca 2011 roku Rząd zatwierdził sprawozdanie Narodowego Banku Polski za 2010 rok. Centrum Informacyjne Rządu podało, iż łączna wielkość aktywów banku na koniec 2010 roku wyniosła 279 mld 340 mln 385 tys. zł. W stosunku do roku 2009 jest to wzrost sumy bilansowej NBP o 14,5 procent. Składnikiem aktywów, który miał największy wpływ na ubiegłoroczny poziom sumy bilansowej były rezerwy walutowe. Natomiast największym elementem po stronie pasywów w sprawozdaniu finansowym NBP były zobowiązania z tytułu operacji polityki pieniężnej.

W myśl ustawy o Banku Centralnym w Polsce, NBP musi odprowadzić zysk do budżetu państwa i ma na to 14 dni od chwili zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Dwa miesiące temu Minister Finansów-Jacek Rostowski zapowiedział, że zysk Narodowego Banku Polski zostanie przeznaczony na obniżenie deficytu budżetowego i długu publicznego. W 2010 roku Narodowy Bank Polski wypracował 6 mld 529 mln 119 tys. zł zysku. 95 procent tej kwoty trafi do budżetu państwa, a reszta  na fundusz rezerwowy. Poziom wyniku finansowego NBP wynika głównie z przychodów pochodzących z transakcji rezerwami dewizowymi oraz z tytułu rozwiązania rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych.

VN:F [1.9.22_1171]
Koniecznie oceń:
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
15 czerwca 2011


Podobne


Tagi


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

commentluv
Przeczytaj inne:
Jakie dokumenty są potrzebne do kredytu?

Banki oraz inne instytucje finansowe oferują kredyty na różne cele. Środki pochodzące z obcego finansowania można przykładowo przeznaczyć na cele...

Zamknij