Ustawa o SKOK-ach nie wycofana z Trybunału KonstytucyjnegoLinki sponsorowane

O zmianach dotyczących ustawy o SKOK-ach informowaliśmy już wielokrotnie. Lech Kaczyński zakwestionował brzmienie owej ustawy i odesłał ją do Trybunału Konstytucyjnego. Tymczasem po dwóch latach Bronisław Komorowski wycofał większość zastrzeżeń, jakie wniósł poprzedni Prezydent.
Ustawa ma uporządkować system kontroli SKOK-ów, które są największą organizacją parabankową w naszym kraju. SKOK-i obsługują ponad 2,1 mln klientów. Na chwilę obecną są one kontrolowane przez Kasę Krajową, po zmianach natomiast nadzór miałaby przejąć KNF. Tym samym doszłoby do drastycznego ograniczenia kompetencji KK, na co niekoniecznie chcą zgodzić się SKOK-i. W miejscu należy jednakże przypomnieć, że o objęcie SKOK-ów skuteczniejszym nadzorem wnioskował także Bank Światowy oraz Europejski Bank Centralny.

Lech Kaczyński jako zwolennik SKOK-ów do ustawy zgłosił wiele zastrzeżeń i tym sposobem trafiła ona do Trybunału Konstytucyjnego. Przypomnijmy, że ówczesny Prezydent był pierwszym szefem rady fundacji, która współtworzyła SKOK-i w Polsce. Nic dziwnego, że wiele osób posądzało go o stronniczość w tej kwestii.

Bronisław Komorowski wbrew zapowiedziom nie zdecydował się wycofać ustawy z TK, jednakże wycofał liczne zastrzeżenia, które zostały zgłoszone przez Lecha Kaczyńskiego, w tym między innymi te dotyczące przepisów ustanawiających nadzór Komisji Nadzoru Finansowego nad działalnością SKOK-ów.

TK rozpatrzy tym samym jedynie kwestię zgodności z konstytucją przepisów odnośnie pokrywania roszczeń członków kas w momencie upadłości a także uregulowań, w których arbitralnie określony jest katalog organów mogących tworzyć SKOK-i.

VN:F [1.9.22_1171]
Koniecznie oceń:
Rating: 6.8/10 (4 votes cast)
Ustawa o SKOK-ach nie wycofana z Trybunału Konstytucyjnego, 6.8 out of 10 based on 4 ratings
11 marca 2011


Podobne


Tagi


Jedna opinia o Ustawa o SKOK-ach nie wycofana z Trybunału Konstytucyjnego

    Z usług wszelkiej maści parabanków takich jak SKOK czy Provident korzystają zwykle ci, którzy mają coś na sumieniu. Teraz płacą za swoje grzechy podwyższonymi odsetkami i innymi kosztami, które w parabankach są normą. Jednak pomimo wszystko parabanki powinny podlegać większej kontroli, bo w niektórych przypadkach koszty udzielenia pożyczki są naprawdę wysokie.

    Damian
    31 maja 2012 o 13:51

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

commentluv
Przeczytaj inne:
Zmiany w systemie emerytalnym – reforma w emeryturach i OFE

O zmianach w systemie emerytalnym mówi się już od kilku tygodni. Rząd zamierza edukować Polaków w ich zakresie. Rusza z...

Zamknij