Rządowe zmiany w emeryturach – reforma funduszy emerytalnych OFELinki sponsorowane

Rządowa reforma systemu emerytalnego wzbudza coraz większe kontrowersje. Już w maju czeka nas rewolucja. Wiadomo, że rząd obcina składki do OFE z 7,3% do 2,3%. Różnica, która jak łatwo policzyć wynosi 5% zostanie zapisana na subkoncie w ZUS-ie i będzie stanowić źródło utrzymania obecnych emerytów.

Donald Tusk zapewnia, że dzięki tej zmianie nie dojdzie do zmniejszenia się przyszłych emerytur. Jednakże analitycy rynku finansowego nie wierzą w jego deklaracje. Nawet NBP jest pełne obaw.

Jednego czego Polacy mogą być na pewno pewni – emerytury nie będą wysokie. Co tym samym zrobić, żeby polepszyć swoją przyszła sytuację materialną? Otóż – pracować dłużej niż wynosi wiek emerytalny, do tego koniecznie oszczędzać na starość. W przypadku tej drugiej opcji rząd pomaga – daje ulgę podatkową w wysokości 4% od podstawy opodatkowania wynagrodzenia/pensji za dodatkowe, samodzielne oszczędzanie na emeryturę.

Z owej ulgi podatkowej mogą skorzystać wszyscy Ci, którzy założą tzw. IKZE, czyli indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego. Otworzyć je można zarówno w towarzystwach ubezpieczeń, jak i w bankach, biurach maklerskich i powszechnych towarzystwach emerytalnych, które zarządzają OFE.

Rząd wprowadził ograniczenia dla tych, którzy zarabiają najwięcej. Ulga naliczana jest do 30-krotności średniej pensji, czyli do około 100 tys. zł. Co więcej – najubożsi mogą wpłacać więcej, do 4% równowartości 12-krotności minimalnego wynagrodzenia. Niestety rząd od uzbieranych na IKZE pieniędzy zamierza pobrać podatek dochodowy w wysokości 18% lub 32%.

Ile będzie mogła odliczyć sobie osoba, która zarabia 3,5 tys. zł brutto? Co miesiąc będzie mogła odkładać po 120 zł miesięcznie. Jak będzie wypełniała PIT odliczy składki, które razem dadzą kwotę 1440 zł. Podatek zapłaci niższy o 260 zł.

Uzbierane na IKZE pieniądze będzie można wypłacić wcześniej, jednakże wówczas trzeba będzie zapłacić od nich podatek Belki. Po osiągnięciu wieku emerytalnego można zarówno wypłacić całość uzbieranej kwoty, jak i pobierać pieniądze w ratach przez co najmniej 10 lat.

Ulga nie kusi przyszłych emerytów. Młodzi ludzie podchodzą do zmian bardziej optymistycznie, jednakże większość z nich nie myśli jeszcze o oszczędzaniu na emeryturę. Jest to dla nich temat dość odległy. Rząd szacuje, że z ulgi podatkowej skorzysta około 5 mln osób, czyli 30% pracujących Polaków.

IKZE jeszcze nie funkcjonują. Można jednakże założyć IKE. Oszczędzać w IKE może każdy kto ukończył 16 rok życia. Nie oferują one ulgi podatkowej, jednakże w przypadku wypłaty pieniędzy po osiągnięciu wieku emerytalnego nie trzeba będzie od uskładanej kwoty zapłacić podatku dochodowego.

Młodzi ludzie mogą inwestować pieniądze w bardziej ryzykowne transakcje, jednakże starsi powinni zostać przy tych bezpieczniejszych, chociażby takich jak IKE-Obligacje. Najważniejsza powinna być ochrona uzbieranych oszczędności. Dlatego zbliżając się do wieku emerytalnego należy zmniejszać udział w ryzykownych inwestycjach, inwestować w te bezpieczniejsze.

W przypadku IKE należy zwrócić uwagę nie tylko na sposób w jakim inwestowane są składki oraz na zyski, jakie można osiągnąć czy ryzyko związane z inwestowaniem kapitału, ale także na koszt prowadzenia rachunku.

VN:F [1.9.22_1171]
Koniecznie oceń:
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
30 marca 2011


Podobne


Tagi


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

commentluv
Przeczytaj inne:
Otwarty Fundusz Emerytalny w PKO BP – dostęp online do składek emerytalnych

Osoby, które chcą wybrać produkt PKO BP Bankowy OFE jako swój otwarty fundusz emerytalny w ramach II filaru; mogą to...

Zamknij