Prognoza gospodarcza dla Polski – analiza ekonomistów Grupy NordeaLinki sponsorowane

Najważniejsze wnioski płynące z prognozy gospodarczej naszego kraju mówią o tym , iż w najbliższym czasie czeka nas kolejna podwyżka stóp procentowych i spadek dynamiki rozwoju gospodarczego. Polska wciąż należy do krajów szybko rozwijających się, jednak dynamika wzrostu gospodarczego powoli maleje.

Obecnie głównymi czynnikami rozwoju w Polsce są: konsumpcja krajowa i inwestycje. W ostatnim czasie zanotowano spadek znaczenia eksportu na wynik gospodarczy w naszym kraju. Naszej gospodarce nie służą kolejne podwyżki stóp procentowych, a co za tym idzie umacnianie się kursu złotego (Taki stan rzeczy może się okazać negatywny dla eksporterów gdyż oznacza mniejsze wpływy dla firm). Na dodatek Polska boryka się z ogromnym deficytem budżetowym i długiem publicznym. W 2010 roku deficyt budżetowy w naszym kraju wynosił 7,9 procent PKB, a dług publiczny 55 procent PKB. Rząd ma w planach ograniczenie deficytu finansów publicznych do 3 procent PKB. W wyniku realizacji polityki obniżania długu publicznego, podjęto już decyzję o zmianach składki w OFE, ograniczeniu wydatków samorządów, podniesieniu podatku VAT. Jedną z metod obniżania długu publicznego jest interwencja Ministerstwa Finansów na rynku walutowym. Według analityków Grupy Nordea rodzimy rynek pracy umacnia się i będzie stanowił wsparcie finansowe. Jeśli chodzi o konsumentów to stali się oni bardziej pesymistyczni. Najbliższe wybory powszechne w Polsce będą miały kluczowe znaczenie dla daty wejścia Polski do strefy euro.

VN:F [1.9.22_1171]
Koniecznie oceń:
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
19 maja 2011


Podobne


Tagi


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

commentluv
Przeczytaj inne:
mBank

Informacje i opinie o banku mBank Jest to detaliczna cześć BRE Banku. Świadczy usługi finansowe od listopada 2000 roku jako...

Zamknij