Powiązanie franka szwajcarskiego z euro? – interwencja Szwajcarskiego Banku CentralnegoLinki sponsorowane

Poprzez kurs walutowy rozumie się cenę danej waluty wyrażonej w innej walucie. Miejscem zawierania transakcji kupna/sprzedaży walut jest rynek walutowy. Tak jak w przypadku innych rynków, działa tutaj prawo popytu, podaży i ceny. Czyli o kursie danej waluty decyduje cena równowagi-zrównanie się popytu z podażą waluty. Wyróżnia się kurs stały (określony zakres wahań), sztywny i płynny. Ciekawym przypadkiem jest kurs sztywny.

Mianowicie jest on ustalany przez dany organ państwowy i co najważniejsze nie ulega żadnym wahaniom. Ostatnimi czasy możemy dostrzec, iż frank szwajcarski jest walutą przewartościowaną. Nie służy to gospodarce Szwajcarii, która większość towarów przeznacza na eksport. Dlatego Szwajcarski Bank Centralny, 6 września 2011 roku dokonał interwencji na rynku poprzez powiązanie franka szwajcarskiego z euro i ustalenie minimalnego kursu wymiany na poziomie 1,2. Ma to zapobiec atakom spekulacyjnym. Po tych działaniach nastąpiło osłabienie franka szwajcarskiego wobec złotówki, która jest „kojarzona” z walutą europejską. Rynek zareagował momentalnie i kurs franka szwajcarskiego spadł o blisko 40 groszy.

VN:F [1.9.22_1171]
Koniecznie oceń:
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
6 września 2011


Podobne


Tagi


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

commentluv
Przeczytaj inne:
Najlepszy kredyt hipoteczny – na co zwracać uwagę i jak wybrać

Kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie finansowe, którego zabezpieczeniem jest hipoteka-ograniczone prawo rzeczowe na danej nieruchomości lub na określonych prawach np....

Zamknij