Podwyżka stóp procentowych NBP – kwiecień 2011Linki sponsorowane

Analitycy rynku nie byli zaskoczeni wczorajszą podwyżką stóp procentowych, co więcej spodziewali się jej. Niektórzy przewidują kolejną w lipcu. Najbardziej odczują ją w chwili obecnej osoby, które posiadają karty kredytowe, bowiem ich oprocentowanie może być równe maksymalnej stawce dopuszczonej przez ustawę, czyli 4-krotności stopy lombardowej. Po podwyżce wzrosła ona z 5,25% do 5,50%.

Kto jeszcze odczuje podwyżkę? Kredytobiorcy, którzy posiadają zobowiązania finansowe wobec banków  naszej rodzimej walucie. Przy założeniu, że stopy procentowe wzrosną do 4,5% rata kredytu będzie wyższa o kolejne ponad pięćdziesiąt złotych.

Częste podwyżki stóp procentowych,z którymi mamy do czynienia w tym roku (przypomnijmy, że to druga podwyżka w 2011) zwiększają ryzyko spowolnienia gospodarczego w przyszłym 2012 roku.

Członkowie RPP podnosząc stopy procentowe chcieli walczyć z rosnącymi cenami. Zdaniem Adama Antoniaka, który jest ekonomistą w BPH w tym roku należy spodziewać się jeszcze dwóch takich podwyżek – w czerwcu lub lipcu, kolejnej jesienią.

Podwyżka stóp procentowych odbije się na kosztach obsługi kredytów w przypadku klientów indywidualnych. Dla firm spowoduje wzrost kosztów uzyskania finansowania.

Niektórzy są zdania, że stopy procentowe należało podnieść już w roku ubiegłym. Przewodniczący Rady Marek Belka powiedział, że to jeszcze nie koniec cyklu podwyżek. Należy dodać, że stopa procentowa NBP wynosi po podwyżce 4%.

VN:F [1.9.22_1171]
Koniecznie oceń:
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
7 kwietnia 2011


Podobne


Tagi


Jedna opinia o Podwyżka stóp procentowych NBP – kwiecień 2011

    Niestety zapłacimy za ożywienie gospodarcze w naszym kraju…..

    mikołaj
    7 kwietnia 2011 o 20:20

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

commentluv
Przeczytaj inne:
Master Card World Signia Ultime – biznesowa karta kredytowa w Citi Banku

Master Card World Signia Ultime to wyjątkowa oferta na rynku kart kredytowych. Karta ta oferowana jest przez Citi Bank od...

Zamknij