Ostatnie promocje lokat bez podatku BelkiLinki sponsorowane

Od kiedy Minister Rostowski zapowiedział, że od lipca wejdą zmiany przepisów w ordynacji podatkowej dotyczące zaokrąglania odsetek. Tym samym unikanie podatku Belki już nie będzie możliwe, a z rynku znikną lokaty antypodatkowe.
Dlaczego Ministerstwo Finansów dopiero teraz chce załatać lukę w prawie skoro z lokatami antybelkowymi mamy do czynienia od 2008 roku (jako pierwszy wprowadził je do swojej oferty Alior Bank)? Otóż Minister szuka pieniędzy i padło po prostu na lokaty antybelkowe. I tak jak na początku wartość owych lokat wynosiła 1 mld złotych, dziś jest to przeszło 40 mld złotych, co oznacza, że wpływy do budżetu z tytułu podatku Belki będą liczone w setkach milionów złotych. Tak jak kiedyś nie warto było zmieniać przepisów, dziś się to po prostu opłaca. Szacuje się wstępnie, że od lipca do końca tego roku do budżetu z tytułu likwidacji lokat antybelkowych wpłynie 100 mln złotych, a w latach kolejnych po 380 mln złotych.

Przypomnijmy o co dokładnie chodzi w zmianie przepisów. Otóż banki wykorzystując lukę w ordynacji podatkowej proponują klientom lokaty jednodniowe. Dziś najniższą kwotą podatku może być 1 zł, tym samym jeśli zysk z lokaty codziennej nie jest wyższy niż 2,49 zł nie płaci się od niego podatku.

Jak to możliwe? Obecnie podstawę opodatkowania, czyli owe 2,49 zł zaokrągla się do 2 zł. Natomiast podatek Belki od tej kwoty wynosi 38 gr, które zaokrągla się do zera. Właśnie tak podatku do zapłacenia po prostu nie ma. Jak łatwo się domyślić zmiana dotyczyć będzie zaokrąglania. Nie będzie już możliwe obcinanie podatku od 50 gr w dół do zera.

Banki znając decyzję Ministerstwa zamierzają do lipca przekonać do lokat antypodatkowych jak największą ilość klientów. Liczą na to, że zwiążą się oni z nimi na dłużej, już po zmianach w przepisach. Walkę o nowych klientów rozpoczął już Meritum Bank, który wprowadził do swojej oferty lokatę 3-miesięczną z dzienną kapitalizacją odsetek. Można ją założyć tylko do końca lutego. A uda się na niej zarobić 4,83% w skali roku, co daje 6% jeśli weźmiemy pod uwagę podatek Belki.

W tyle nie pozostaje także Bank Pocztowy, który jednak oferuje na 3-miesięcznej lokacie antybelkowej znacznie mniejsze oprocentowanie, bo tylko 3,8%, co odpowiada 4,7% z podatkiem Belki. Kolejne banki reklamują swoje produkty antybelkowe w telewizji. Wśród nich chociażby Getin Noble Bank ze swoją 3-miesięczną lokatą antypodatkową 4,3% bez podatku Belki.

VN:F [1.9.22_1171]
Koniecznie oceń:
Rating: 3.0/10 (2 votes cast)
Ostatnie promocje lokat bez podatku Belki, 3.0 out of 10 based on 2 ratings
23 lutego 2011


Podobne


Tagi


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

commentluv
Przeczytaj inne:
Walutowa karta debetowa w euro – oferta Millennium Banku

Nowa karta płatnicza w Banku Millennium-Maestro Voyager powiązana jest z kontem walutowym w euro. Według najnowszych badań konsumenckich(przeprowadzonych w Millennium...

Zamknij