Odwrócona hipoteka – założenia do projektu ustawyLinki sponsorowane

W Polsce nie ma jeszcze odpowiednich uregulowań prawnych, które dotyczą właściwej odwróconej hipoteki-produktu, który z powodzeniem przyjął się w krajach Europy Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych. Przypomnijmy co oznacza klasyczny produkt odwróconej hipoteki. Poprzez umowę odwróconej hipoteki, emeryci otrzymują od banku  dodatkowe comiesięczne dochody w postaci raty zaobciążenie nieruchomości hipoteką.

Obecnie w naszym kraju działa kilka Funduszy Hipotecznych, świadczących usługi odwróconej hipoteki-jest to instrument zbliżony do klasycznego produktu, który jest obecny w Zachodniej Europie. Na przykład Fundusz Hipoteczny DOM SA korzysta z zapisu w Kodeksie Cywilnym i stosuje tzw. rentę na dożycie. Należy pamiętać, że Rząd cały czas pracuje nad przepisami, gwarantującymi korzystniejsze rozwiązania niż te panujące obecnie. 26 kwietnia 2011 roku Ministerstwo Finansów przygotowało projekt „ Założenia do ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym”. Regulacje te mają chronić kredytobiorców, emerytów i spadkobierców kredytobiorców.

Głównym powodem niskiego zainteresowania przez emerytów dodatkową rentą  w Polsce jest brak stosownego prawa w tym zakresie. Nieufność wśród społeczeństwa wzbudzają takie kwestie jak brak instytucji gwarantujących wypłatę pieniędzy w przypadku upadłości pożyczkodawcy (komercyjne Fundusze Hipoteczne nie podlegają nadzorowi państwowemu. W chwili niewypłacalności Funduszu Hipotecznego, senior swoich praw może dochodzić wyłącznie  w sądzie, a co za tym idzie taka sprawa będzie się ciągnęła latami. Nowy projekt Resortu Finansów zakłada, iż po śmierci emeryta bank będzie mógł dysponować danym mieszkaniem, jeśli spadkobiercy nie spłacą kredytu. Spadkobiercy mają 12 miesięcy od chwili zgonu kredytobiorcy na zobowiązanie się do spłaty. Sądząc po średnim okresie kredytowania hipoteki w Polsce ( 30 lat) jest to termin zbyt krótki. Banki i inne instytucje kredytowe będą mogły wnioskować o przeniesienie praw do nieruchomości w chwili niedochowania rocznego terminu do złożenia stosownego oświadczenia lub odmowy spłaty kredytu. Umowę odwróconej hipoteki będą mogły podpisać osoby fizyczne mające prawo własności nieruchomości lub jej części; wykazujące prawo użytkowania wieczystego gruntu lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Fundusze Hipoteczne wypłacają relatywnie niskie świadczenia rentowe. Według ekspertów w przypadku mieszkania o wartości 400 tysięcy złotych, emeryt otrzyma mniej więcej 35 procent tej kwoty. Oferta banków będzie znacznie korzystniejsza, gdyż takie instytucje posiadają zdywersyfikowane ryzyko inwestycyjne. Kończąc artykuł warto nadmienić zalety i wady odwróconej hipoteki dla klienta.

Zalety:

– dodatkowy dochód dla emeryta
– dowolny cel przeznaczenia otrzymanych środków
– dożywotnie prawo własności do zajmowanej nieruchomości
– można rozwiązać umowę- w wyniku spłaty zadłużenia wraz z odsetkami
– możliwość przejęcia części nieruchomości przez spadkobierców
– gwarancja odpowiednich instytucji państwowych
– indywidualne podejście do kredytobiorcy

Wady:

– wysokość comiesięcznego świadczenia ustalana jest na podstawie części wartości nieruchomości
– zadłużenie opiewa na kwotę wypłaconych świadczeń plus odsetki
– koszty ubezpieczenia nieruchomości pokrywa emeryt
– klient ponosi koszty remontu; nieruchomość musi być utrzymywana w dobrym stanie

VN:F [1.9.22_1171]
Koniecznie oceń:
Rating: 7.5/10 (2 votes cast)
Odwrócona hipoteka - założenia do projektu ustawy, 7.5 out of 10 based on 2 ratings
23 maja 2011


Podobne


Tagi


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

commentluv
Przeczytaj inne:
Lokaty FM Bank

Informacje i opinie o lokatach w banku FM Bank Otwarcie lokaty w FM Banku jest bardzo proste i wygodne. Nie...

Zamknij