Największe banki na świecieLinki sponsorowane

Słowo „bank” pochodzi od włoskiego „banco”, które oznacza ławkę. Na owej ławce włoscy obywatele trudnili się handlem  monet kruszcowych. Bank to instytucja finansowa, która zajmuje się głównie  przyjmowaniem z rynku depozytów oraz  udzielaniem różnego rodzaju kredytów. Inne statutowe czynności banków to prowadzenie rachunków osobistych i firmowych, organizowanie rozliczeń pieniężnych, udzielanie poręczeń, sprzedaż ubezpieczeń, wydawanie elektronicznych instrumentów pieniężnych i umożliwianie obrotu papierami wartościowymi.

Banki zbierają zyski głównie z odsetek od pożyczonego klientom kapitału. Jednak te przychody są zależne od cyklu koniunkturalnego. Bardziej pewnym i stabilnym kanałem zysków są opłaty za wykonywane transakcje i doradztwo finansowe. Banki w ostatnim czasie stały się aktywnymi graczami na rynku produktów ubezpieczeniowych. Można powiedzieć, iż także sektor bankowy idzie w kierunku one-stop shopping(na wzór centrów handlowych, w których, w jednym miejscu można kupić wiele produktów i usług).

10 największych banków świata:

1. CityBank (posiada oddziały w 100 krajach na całym świecie i został założony już w 1812 roku w Nowym Jorku)
2. Bank of America(pracuje w nim blisko 270 tys. bankowców, a jego roczne przychody oscylują w granicach 150 bilionów dolarów)
3. HSBC (siedziba tego banku mieści się w Londynie, a jego oddziały można znaleźć w 86 krajach na całym świecie; w ostatnim pięcioleciu bank wykazał 31 procentowy wzrost zysków netto)
4. UBS(jest to grupa finansowa, która powstała z połączenia Union Bank of Switzerland i Swiss Bank Corporation; główne siedziby banku mieszczą się Bazylei i Zurychu)
5. Credit Suisse(jest to grupa finansowa, która wielkością aktywów ustępuje w Szwajcarii tylko Bankowi UBS; Credit Suisse powstał w 1856 roku)
6. RBS(należy do grona największych europejskich banków i powstał w 1727 roku w Szkocji)
7. Deutsche Bank (główna siedziba tego banku mieści się we Frankfurcie; ten największy niemiecki bank zatrudnia ponad 80 tysięcy ludzi)
8. BNP Paribas (Francuska Grupa Kapitałowa, która lideruje pod względem kapitalizacji giełdowej w strefie euro)
9. Barclays (drugi co do wielkości bank w Wielkiej Brytanii; majątek tego holdingu wyceniany jest na 3,7 tryliona dolarów)
10. Bank of Tokyo (największy bank w Japonii; na całym świecie zatrudnia blisko 40 tysięcy pracowników)

VN:F [1.9.22_1171]
Koniecznie oceń:
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
12 lipca 2011


Podobne


Tagi


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

commentluv
Przeczytaj inne:
Konto oszczędnościowe w euro – ING Bank Śląski

Kryzys finansów publicznych w strefie Euro oraz rekordowo wysoki kurs franka sprawił, że  Polacy niechętnie spoglądają w stronę obcych walut....

Zamknij