Najbezpieczniejszy bank w PolsceLinki sponsorowane

W dzisiejszych realiach gospodarczych, klienci myśląc o bezpieczeństwie swoich środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych nie mają na uwadze wyłącznie bezpieczeństwo systemu bankowości internetowej. Napięta sytuacja fiskalna w strefie euro, a nie ataki hakerów stała się głównym zagrożeniem depozytów posiadaczy kont bankowych. Wszystkiemu winien jest wzrost ryzyka niewypłacalności wielu europejskich banków, gdyż posiadają oni bardzo wiele niepewnych obligacji krajów potocznie nazywanych PIIGS- Portugalia, Hiszpania, Włochy, Irlandia i Hiszpania. Niepewne obligacje w rękach europejskich instytucji finansowych opiewają na sumę ponad 735 miliardów euro. Najwięcej obligacji krajów PIIGS posiadają hiszpańskie instytucje finansowe-220,2 miliardów euro.

W czołówce niechlubnego rankingu znalazły się jeszcze Włochy- niepewne obligacje w sumie 181,2 miliardów euro oraz Niemcy-85 miliardów euro obligacji krajów PIIGS. W największym stopniu groźba niewypłacalności dotyczy włoskiej grupy Unicredit ok. 60 miliardów euro niepewnych papierów dłużnych, hiszpańskiego Banku Santander: ponad 40 miliardów euro oraz francuskiego BNP Paribas-łącznie 37 miliardów euro obligacji.

Zagrożone są nie tylko banki posiadające owe obligacje, a także instytucje powiązane z nimi. Na przykład wszystkie banki „matki” największych polskich instytucji finansowych posiadają w sumie ok. 200 miliardów euro niepewnych obligacji. Zatem w obecnej sytuacji do grona bezpiecznych instytucji finansowych zaliczane będą banki, których właściciele posiadają najmniej papierów skarbowych krajów PIIGS. Według tego toku rozumowania, spokojnie mogą spać klienci Nordea Banku(główny akcjonariusz posiada 0,2 miliarda euro „złych” aktywów), Raiffeisen Banku Polska(główny akcjonariusz posiada 0,4 miliarda euro „złych” aktywów) i Banku BGŻ (główny akcjonariusz posiada 0,6 miliarda euro „złych” aktywów).

VN:F [1.9.22_1171]
Koniecznie oceń:
Rating: 7.0/10 (4 votes cast)
Najbezpieczniejszy bank w Polsce, 7.0 out of 10 based on 4 ratings
11 listopada 2011


Podobne


Tagi


2 opinie o Najbezpieczniejszy bank w Polsce

  Czy w ogóle jest jeszcze jakiś bank tylko z polskim kapitałem ? Czy istnieje całkowicie polski bank ?

  Wydaje mi się, że tylko całkiem polski bank może być najbezpieczniejszy.

  Zresztą tak naprawdę to mi to bez różnicy – jestem zakredytowana po uszy, zatem plajty banków mi nie straszne. A jak coś inwestuje, to tylko w złoto kupowane w lombardach po okazyjnych cenach.

  Janka
  14 listopada 2011 o 11:22

  Na szczęście moje środki na wszystkich kontach, które posiadam są tak niewielkie, że w razie najgorszego i tak niewiele bym stracił. Mam więcej długów niż pieniędzy, więc chyba bardziej stratny byłby bank 😉

  Maciek
  31 maja 2012 o 13:01

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

commentluv
Przeczytaj inne:
Czy konto w banku może być całkowicie darmowe?

Większość kont bankowych jest promowana jako darmowe rachunki. Przeważnie hasło to odnosi się jedynie do wielkości opłaty za prowadzenie danego...

Zamknij