Marże kredytów hipotecznych w 2012 rokuLinki sponsorowane

Analitycy przewidują, że w 2012 roku zdrożeją kredyty hipoteczne (mieszkaniowe). Zmianie ulegną nie tylko stawki oprocentowania kredytu. Znacząco wzrosną także marże pobierane przy kredytach. Za poziom łącznego kosztu kredytowego odpowiada przede wszystkim stawka oprocentowania pożyczek na polskim rynku międzybankowym. Tylko w ostatnim kwartale 2011 roku, koszt kredytu hipotecznego wzrósł o 15 zł na każde pożyczone 100 tysięcy złotych.

Taką podwyżkę kosztu kredytowego wywołał wzrost stawki WIBOR-jedynie o 0,04 punktu procentowego. Patrząc na zapowiedzi niektórych banków pod koniec ubiegłego roku to obecnie nie mamy co liczyć na obniżkę marż. Podwyżkę zapowiedziały już między innymi takie banki jak DnB Nord, Raiffeisen Bank, Polbank oraz Alior Bank.

Rekomendacja S ograniczy dostęp naszych rodaków do kredytów mieszkaniowych. Zatem stawka marży kredytowej to doskonała okazja dla banków do zrekompensowania strat-wynikających z mniejszej liczby zawieranych umów kredytowych z klientami. W dniach od 10 do 11 stycznia 2012 roku odbędzie się kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Zatem dowiemy się jakie plany ma RPP wobec złotówki. Może się okazać, iż zaczniemy bronić naszej waluty, która jest mało odporna na zawirowania rynkowe w Unii Europejskiej. Taki stan rzeczy zwiastuje kolejne podwyżki stóp procentowych w Polsce.

VN:F [1.9.22_1171]
Koniecznie oceń:
Rating: 8.0/10 (1 vote cast)
Marże kredytów hipotecznych w 2012 roku, 8.0 out of 10 based on 1 rating
12 stycznia 2012


Podobne


Tagi , ,


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

commentluv
Przeczytaj inne:
Outsourcing w bankach – nowelizacja prawa bankowego w Polsce

Żaden z banków nie jest samowystarczalny. Tak jak wiele innych podmiotów gospodarczych, banki zlecają niektóre zadania zewnętrznym firmom. Banki posługują...

Zamknij