Kurs franka szwajcarskiego – prognozy na najbliższe miesiąceLinki sponsorowane

Wczoraj zostały opublikowane prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego w Szwajcarii. Według szwajcarskiego rządu w przyszłym roku wzrost gospodarczy w tym kraju wyniesie 1,5 procent-jest to obniżona prognoza o 0,4 punktu procentowego. Blisko połowę PKB Szwajcarii, które wyniosło w 2010 roku 546,2 miliardy franków szwajcarskich stanowi eksport. Wartość eksportu w tym kraju szacuje się na ok. 200 miliardów franków szwajcarskich.

Firmy ze Szwajcarii eksportują głównie wyroby farmaceutyczne oraz wyroby przemysłu precyzyjnego i maszynowego. Mimo, iż są to branże odporne na wahania koniunkturalne to szwajcarscy eksporterzy mają duży problem. Chodzi o umacniającą się walutę-w ciągu 12 ostatnich miesięcy frank zyskał do euro 15 procent. Wskutek tego drożejące towary eksportowe nie są już tak konkurencyjne. Wszystkie dane wskazują na to, że gospodarka Szwajcarii powoli zwalnia.

Taka sytuacja w dłuższej perspektywie może sprzyjać osłabieniu się waluty szwajcarskiej. Dobrymi danymi dla polskich posiadaczy kredytów we frankach są także obniżone prognozy wzrostu szwajcarskiego eksportu w przyszłym roku(z 4,7 proc. do 3 proc). Obecnie dzięki mocnej walucie szwajcarskiej towary importowane do tego kraju są tanie-co automatycznie przekłada się na niską inflacje. Więc nie należy się spodziewać w najbliższym czasie podwyżek stóp procentowych w Szwajcarii.

VN:F [1.9.22_1171]
Koniecznie oceń:
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
15 czerwca 2011


Podobne


Tagi


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

commentluv
Przeczytaj inne:
Połączenie Gospodarczego Banku Wielkopolski i Mazowieckiego Banku Regionalnego

7 czerwca 2011 roku Komisja Nadzoru Finansowego zezwoliła na połączenie Banku  GBW i MR Banku. W obydwu bankach trwają zaawansowane...

Zamknij