Kredyt mieszkaniowy w banku PKO BP „Alicja” – wadliwa umowa

PKO Bank Polski wadliwie skonstruował umowę kredytu ‚Alicja’ – taką opinię wydał ekspert z Katowic na zlecenie łódzkiego sądu okręgowego. To właśnie prze tym sądem toczy się spór między bankiem PKO a jego klientką Urszulą Przygrodzką, która wraz z mężem 13 lat temu zaciągnęła kredyt, żeby kupić mieszkanie. Dziś męża już nie ma, rozwiedli się, a kredyt został.

Państwo Przygrodzcy pożyczyli 38 tysięcy złotych. Na chwilę obecną oddali już ponad 80 tys. zł, ale nadal są winni bankowi ponad 90 tys. zł. Jak to możliwe? Otóż PKO Bank Polski kredyt o wdzięcznej nazwie ‚Alicja’ wprowadził do swojej oferty w 1995 roku. Miał on łagodzić skutki wysokiej inflacji oraz odsetek. Klienci płacili co miesiąc jedynie ich część, zaś reszta była dopisywana do kapitału. Dzięki niskim ratom na ‚Alicję’ stać było osoby o niewielkich dochodach. Jednakże wartość kredytu z miesiąca na miesiąc rosła o doliczane odsetki, które znacząco powiększały kredyt.

Biegły powołany na zlecenie łódzkiego sądu orzekł, że klienci banku nie mieli możliwości ustalenia ani liczby rat, ani też ich wysokości. W umowie nie została zawarta informacja dotycząca okresu jej trwania, czy też harmonogramu spłaty rat. Tym samym bank miał i nadal ma pełną swobodę odnośnie ustalania rat, co jest niezgodne z przepisami kodeksu cywilnego.

Warto wiedzieć, że osób poszkodowanych w podobnej sytuacji do Pani Urszuli jest wiele. W latach 1995-2001 PKO BP udzielił bowiem aż 113 tys. kredytów ‚Alicja’, na łączną kwotę ponad 4,2 mld zł.Urszula Przygrodzka zdecydowała się na skierowanie sprawy do sądu, bowiem po rozwodzie z mężem, który przestał spłacać kredyt nie mogła ona w stanie samodzielnie ponieść kosztów. W konsekwencji czego komornik zajął część jej renty i wynagrodzenia.

Bank PKO BP na swoją obronę przywołuje informacje, że proponował Pani Urszuli ugodę, jej i innym klientom także ‚preferencyjne warunki zamiany na kredyty spłacane na warunkach komercyjnych’.

VN:F [1.9.22_1171]
Koniecznie oceń:
Rating: 9.0/10 (4 votes cast)
Kredyt mieszkaniowy w banku PKO BP "Alicja" - wadliwa umowa, 9.0 out of 10 based on 4 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

commentluv