KBIK Krajowe Biuro Informacji Kredytowej – co to jest?Linki sponsorowane

Od 2 czerwca 2011 roku w Polsce działalność rozpoczęło Krajowe Biuro Informacji Kredytowej. Jest to podmiot zajmujący się pośrednictwem w wymianie informacji kredytowych pomiędzy instytucjami finansowymi. W krajach Europy Zachodniej istnieje więcej niż jedno biuro informacji kredytowej. Na przykład w Hiszpanii i Holandii działają 2 takie biura, a w Niemczech, we Włoszech i w Wielkiej Brytanii po 3. W Polsce do tej pory było jedno biuro informacji kredytowej.

Według Prezesa KBIK- Mirosława Sędłaka żaden rynek nie znosi monopolu. Konkurencja dla BIK-u może przynieść tylko same korzyści na rynku wymiany informacji kredytowej, gdyż wzrośnie jakość obsługi i zmniejszy się koszt pozyskiwania informacji. Priorytetem KBIK-u będzie budowa bazy historii kredytowych firm, a także konsumentów. Mirosław Sędłak powiedział, że zapotrzebowanie na dane firmowe ciągle rośnie, wskutek wzrostu inwestycji w sektorze prywatny (w I kwartale 2011 roku wzrost inwestycji r/r wyniósł 6 procent).

KBIK powstał z inicjatywy banków spółdzielczych, a większościowy udział w spółce ma Krajowy Rejestr Długów. Prezes KBIK-u zapowiada zmiany i nowe standardy obsługi. Nie będzie już dochodziło do sytuacji, w których osoby nie dostawały kredytu, gdyż posiadały przypadkowy dług. KBIK planuje nawiązać do końca bieżącego roku współpracę z 250 bankami i parabankami- celem jest pozyskanie 8 milionów informacji kredytowych. Po wakacjach KBIK rozpocznie sprzedaż 1,5 miliona raportów o kredytobiorcach, a sukcesywnie tworzona baza danych będzie wykorzystywana w ocenie punktowej wiarygodności kredytobiorcy.

VN:F [1.9.22_1171]
Koniecznie oceń:
Rating: 7.5/10 (2 votes cast)
KBIK Krajowe Biuro Informacji Kredytowej - co to jest?, 7.5 out of 10 based on 2 ratings
3 czerwca 2011


Podobne


Tagi


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

commentluv
Przeczytaj inne:
System informatyczny w Polskim Banku Przedsiębiorczości

Polski Bank Przedsiębiorczości zakończył 12 miesięczny proces wdrażania nowego systemu informatycznego. Od tej pory PBP jest jednym z pierwszych banków...

Zamknij