Jaką sytuację ekonomiczną mają obecnie banki w Polsce?Linki sponsorowane

Wiele osób interesujących się ekonomią lub po prostu osoby korzystające z usług bankowych zastanawiają się pewnie jak polski sektor bankowy radzi sobie w chwili załamania gospodarczego strefy Euro. Sytuacja ekonomiczna w całej Europie i w USA nie napawa optymizmem. Dzisiejszą gospodarkę można określić mianem dużego naczynia połączonego. Zatem, czy mamy się obawiać „przelania” obecnego kryzysu gospodarczego na polski sektor bankowy?. Szereg największych banków w Europie zagrożonych jest utratą płynności.

Najgorszą sytuację mają rzecz jasna greckie banki np. EFG Eurobank Ergasias S.A. Problemy finansowe(i to nie małe) mają również francuskie banki (posiadające  znaczącą ilość greckich wierzytelności) takie jak Societe Generale, BNP Paribas i Credit Agricole. Wydaje się, iż bez dofinansowania najbardziej zagrożonych instytucji finansowych nie da się przywrócić ładu gospodarczego. Unia Europejska nie chce dopuścić przede wszystkim do zaprzestania akcji kredytowych w zagrożonych bankach. Chęć pomocy wyraziły między innymi Chiny. Jednak w zamian za to kraje europy zachodniej mają uznać tamtejszą gospodarkę za wolnorynkową.

W niedawnym wywiadzie Prezes NBP-Marek Belka powiedział, iż polskie banki są „zdrowsze” od ich poszczególnych banków matek. Według niego polskie społeczeństwo nie powinno mieć obaw jeśli chodzi o środki pieniężne zdeponowane w bankach. Pozytywną opinię o polskim sektorze bankowym wyraża także Związek Polskich Banków. Raport ZBP wskazuje na wzrost zainteresowania depozytami oraz kredytami złotowymi. Nieznacznie ożywił się rynek kredytów mieszkaniowych. Natomiast mniejszy popyt zanotowano w przypadku depozytów walutowych dla klientów indywidualnych.

VN:F [1.9.22_1171]
Koniecznie oceń:
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
26 września 2011


Podobne


Tagi


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

commentluv
Przeczytaj inne:
Konkurs Visa Debit Challenge 2011 – wygrana dla PKO BP

Zespół PKO BP wygrał konkurs Visa Debit Challenge 2011. Finał owego programu edukacyjnego odbył się w Barcelonie. Drużyna PKO BP...

Zamknij