Do kogo należą polskie banki?Linki sponsorowane

Polski sektor bankowy w 66 procentach należy do zagranicznych inwestorów. W ostatnim czasie najbardziej aktywnym na polskim rynku bankowym był hiszpański bank Santander. Na początku 2011 roku przejął on 70 procent akcji Banku Zachodniego WBK za kwotę blisko 3 miliardów euro. Przypomnijmy, że Santander Bank wcześniej kupił AIG Bank. W wyniku tych transakcji Santander Bank jest 4 zagranicznym inwestorem  pod względem udziałów w polskim sektorze bankowym-wielkość tego kapitału zagranicznego wynosi 65 miliardów złotych, a bank posiada 95 procent akcji BZWBK i 100 procent akcji  Santander Polska. Włosi kontrolują 12 aktywów polskich banków i są pod tym względem liderem na rynku-głównie za sprawą 60 procentowego udziału UniCredit Group w Pekao S.A. Natomiast jedną trzecią polskiego sektora bankowego stanowią banki z przeważającą wartością kapitału polskiego: między innymi PKO BP, Bank Pocztowy, Getin Bank, BOŚ Bank oraz banki spółdzielcze.

Biorąc pod uwagę strukturę właścicielską banków w Polsce na przełomie 5 ostatnich lat to jesteśmy świadkami ujemnej dynamiki wielkości kapitału zagranicznego w polskich bankach na poziomie 3,5 punktów procentowych. Ostatnia niepokojąca sytuacja  gospodarcza w Europie może doprowadzić do fuzji i przejęć w polskim sektorze bankowym. Czołowe instytucje finansowe w Europie posiadają obligację zadłużonych krajów(np. Grecji, Portugalii, Włoch) i chcąc poprawić własny bilans mogą sprzedawać swoje zagraniczne oddziały w Polsce, które de facto dobrze funkcjonują.

Udział kapitału zagranicznego w wybranych polskich bankach:

Pekao S.A: UniCredit Group 60 procent, Włochy
BRE Bank: Commerzbank 70 procent, Niemcy
ING Bank: ING Bank N.V. 75 procent, Holandia
BZ WBK: Banco Santander 95 procent, Hiszpania
Kredyt Bank: KBC Bank N.V 80 procent, Belgia
Bank Millennium: Millennium bcp 65 procent, Portugalia
Bank BPH: General Electric 83 procent, USA
Bank Handlowy: Citibank 75 procent, USA
Bank BGŻ: Rabobank 49 procent, Holandia
Deutsche Bank(DB PBC i DB Polska): Deutsche Bank A.G 100 procent, Niemcy

VN:F [1.9.22_1171]
Koniecznie oceń:
Rating: 7.8/10 (6 votes cast)
Do kogo należą polskie banki?, 7.8 out of 10 based on 6 ratings
18 lipca 2011


Podobne


Tagi


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

commentluv
Przeczytaj inne:
Czy można przenieść konto i zachować numer rachunku bankowego?

Czy po przeniesieniu konta do innego banku nastąpi zmiana numeru rachunku? Rynek usług bankowych w Polsce jest bardzo szeroki. Banki...

Zamknij