Co grozi polskiej gospodarce w najbliższym czasie?Linki sponsorowane

Polska ma ocenę ratingową na poziomie A-. Świadczy to o tym, że nasz kraj jest zdolny do obsługi swoich zobowiązań, jednak w przyszłości mogą wstąpić pewne problemy i zakłócenia gospodarcze. Na szczęście polski sektor bankowy jest wolny od „złych aktywów greckich”. Jedynie tym  co może zagrozić płynności rodzimego sektora bankowego jest potworna fala kryzysu jaka przeniknie do sektora finansowego po ewentualnym bankructwie  Grecji. Niepokojącym faktem jest to, że nasz największy partner gospodarczy-Niemcy posiada greckie obligacje o łącznej wartości blisko 24 miliardów dolarów.

W ostatnim czasie europejska gospodarkę można było podzielić na dwa obozy. Niemiecka gospodarka, na którą można było liczyć nawet w chwilach dekoniunktury oraz kraje „PIGS”(Portugalia, Grecja, Włochy i Hiszpania)-borykające się z problemami fiskalnymi. Taki stan rzeczy uniemożliwiał Europejskiemu Bankowi Centralnemu  prowadzenia wspólnej polityki monetarnej. Obecnie niemiecka gospodarka zwolniła-w II kwartale bieżącego roku wzrost PKB wyniósł jedynie 0,1 procent. Jest to więc szansa, że EBC opracuje w końcu wspólną politykę monetarną dla Strefy Euro i zostanie przywrócony ład gospodarczy w tym regionie.

Póki co rynek opanowali spekulanci. Giełdy europejskie zachowują się często nieracjonalnie, a dodatkowym(negatywnym) bodźcem są napływające złe dane gospodarcze ze Stanów Zjednoczonych. Niepokojące jest fakt, że polski złoty stracił wobec eurowaluty ponad 10 procent od początku 2011 roku-jest to niekorzystna sytuacja przede wszystkim dla polskich importerów. Banki działające w Polsce zabezpieczają się na wypadek obniżonej płynności europejskiego sektora finansowego i obecnie prowadzą zakrojoną na szeroką skalę akcje depozytową.

VN:F [1.9.22_1171]
Koniecznie oceń:
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
3 października 2011


Podobne


Tagi


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

commentluv
Przeczytaj inne:
Eurokonto Intro w Pekao S.A

Polski sektor bankowości nie obfituje w atrakcyjne oferty rachunków dla studentów. Nie zawsze konto studenckie wiąże się z darmową obsługą....

Zamknij