Co dalej z odwróconą hipoteką – kiedy będzie w Polsce?



Linki sponsorowane

Kiedy będziemy mogli skorzystać w naszym kraju z odwróconej hipoteki? Czy taka forma kredytu przyjmie się w Polsce? O tych i innych problemach, potencjalnych zagrożeniach związanych z wprowadzeniem takiej instytucji do Polski dyskutowali naukowcy oraz przedstawiciele instytucji publicznych. Czym jest odwrócona hipoteka? To nic innego jak swego rodzaju forma kredytu hipotecznego, niezwykle popularna w krajach bardziej rozwiniętych. W Polsce dopiero zaczyna się o nim rozmawiać.

Odwrócona hipoteka to produkt, który przeznaczony jest dla osób starszych, które są właścicielami nieruchomości. Jeśli przepiszą one ów nieruchomość na rzecz banku, ten co miesiąc będzie wypłacać im z tego tytułu pewną sumę pieniędzy. Nieruchomość po śmierci właściciela stanie się własnością banku.

Jeśli spadkobiercy będą chcieli mieć prawo do lokalu, będą musieli spłacić zaciągnięty przez właściciela kredyt. Tym oto sposobem osoby starsze, mogą powiększyć sobie niejako emeryturę. O to, co stanie się po ich śmierci z nieruchomością będą martwić się ich dzieci, spadkobiercy.

Prof. Irena Lipowicz, która jest RPO stwierdziła, że jeśli instytucja odwróconej hipoteki zostanie prawidłowo skonstruowana to może stać się bardzo pomocna dla osób starszych, emerytów i rencistów posiadających niskie świadczenia. Tym bardziej, że przyszłość na przynieść jeszcze zmniejszenie emerytur.
Szef KNF Stanisław Kluza uważa, że konstruując przepisy należy skupić się na zapewnienie bezpieczeństwa osobom starszym.

VN:F [1.9.22_1171]
Koniecznie oceń:
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
15 czerwca 2011


Podobne


Tagi


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

commentluv
Przeczytaj inne:
Grupa Kapitałowa PKO BP – zmiany organizacyjne

Zmiany instytucjonalne w Grupie Kapitałowej PKO Banku Polskiego to efekt realizacji strategii banku na lata 2010-2012. PKO BP postanowił ujednolicić...

Zamknij