Co dalej z kredytami i lokatami – raport I kwartał 2011Linki sponsorowane

W pierwszym kwartale bieżącego roku w polskim sektorze bankowym wzrosła sprzedaż kredytów. Jeśli chodzi o oszczędności Polaków to wartość depozytów bankowych zmalała. Wzrost zdolności instytucji bankowych do udzielania kredytów przekłada się na bogactwo konkurencyjnych ofert dla klientów. Większość banków oferuje niską marżę lub zwolnienie z prowizji.  W I kwartale 2011 roku, wartość kredytów(dla firm i gospodarstw domowych) wzrosła o 65 miliardów złotych rok do roku.

Natomiast oszczędności Polaków wzrosły w I kwartale 2011 rok do roku jedynie o 0,45 miliarda złotych. Według doradców finansowych Open Finance nie należy się spodziewać w najbliższych czasach atrakcyjnych oprocentowań lokat terminowych, gdyż banki dysponują odpowiednimi zapasami środków pieniężnych na akcję kredytową.

Największą roczną zmianą wartości portfela kredytów może się pochwalić Getin Noble Bank oraz Nordea-dynamika wzrostu kredytów wyniosła 32,1 procent. Na wycenę portfeli kredytowych w tych bankach miał wpływ rosnący kurs franka szwajcarskiego-większość klientów Nordei i Getin Noble Banku zadłużona jest w szwajcarskiej walucie. Ciekawym przypadkiem jest Nordea Bank, gdyż mimo wysokiej relacji kredytów do depozytów, bank nie zabiega szczególnie o nowe depozyty-prawdopodobnie finansuje kredyty z pożyczek od inwestora strategicznego. W walce o oszczędności klientów najlepszym graczem okazał się Getin Noble Bank, którego wartość depozytów wzrosła o 8 miliardów złotych-26,3 % r/r.

VN:F [1.9.22_1171]
Koniecznie oceń:
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
24 maja 2011


Podobne


Tagi


Jedna opinia o Co dalej z kredytami i lokatami – raport I kwartał 2011

    Pracowałem kiedyś w banku i nie dziwi mnie fakt tak małego wzrostu wartości depozytów r/r. Przeciętny Polak nadal unika jak ognia wszelkich inwestycji (nawet tych bezpiecznych)i woli trzymać gotówkę w przysłowiowej skarpecie.

    mikołaj
    24 maja 2011 o 22:21

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

commentluv
Przeczytaj inne:
Commerzbank AG

Commerzbank został założony przez niemieckich kupców 26 lutego 1870 roku w Hamburgu. Obecnie jest to drugi co do wielkości bank...

Zamknij