Biometryczne bankomaty – Polska europejskim liderem biometriiLinki sponsorowane

Prace nad projektem pierwszej maszyny do wypłaty gotówki były już prowadzone w I połowie XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Pierwsze takie urządzenie znalazło się w Citi Bank of New York. Natomiast premierowy bankomat, którego wynalazcą był Szkot John Shepherd-Barron, znalazł się  w londyńskiej placówce Banku Barclays 27 czerwca 1967 roku.

Pierwszy bankomat w Polsce stanął w Warszawie w III oddziale Pekao SA na ulicy Czackiego-wówczas była druga połowa lat osiemdziesiątych. Od lat producenci bankomatów zastanawiali się nad ulepszeniem i poprawą bezpieczeństwa tych urządzeń. Rewolucje w zakresie bezpieczeństwa operacji bankomatowych ma przynieść biometria. Klient, który chce skorzystać z urządzeń biometrycznych musi zeskanować w banku układ naczyń krwionośnych swojego palca(środkowego lub wskazującego). Dane przetwarzane są potem w postać wzorca, który jest przechowywany na serwerach bankowych lub na karcie mikroprocesorowej. Autoryzacja transakcji  odbywa się poprzez odciśnięcie odpowiedniego palca na specjalnym czytniku. Dalej urządzenie biometryczne sprawdza poprawność  odbitego układu naczyń krwionośnych ze wzorcem zapisanym w banku. Obraz układu naczyń krwionośnych palca powstaje dzięki zawartej we krwi hemoglobinie-od której odbija się światło.

W Japonii co drugi bankomat posiada biometryczne możliwości, a w Stanach Zjednoczonych blisko 50 procent transakcji dokonywana jest za pomocą takich urządzeń. Liderem biometrii na rynku europejskim jest Polska.

Bank Polskiej Spółdzielczości jako jedyna krajowa  instytucja , uruchomiła (w kwietniu 2010 roku) bankomat biometryczny w Warszawie na ulicy Płockiej. Obecnie bank rozpoczął wymianę wszystkich urządzeń należących do zrzeszenia. Wymiana bankomatów wiąże się również z przygotowaniem bazy danych (wzorzec obrazu układu krwionośnego z palca przetworzony cyfrowo) posiadaczy rachunku. Biometryczna autoryzacja transakcji jest prawie w stu procentach bezpieczna, gdyż naczynia krwionośne są unikalne dla każdego człowieka.

VN:F [1.9.22_1171]
Koniecznie oceń:
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
28 maja 2011


Podobne


Tagi


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

commentluv
Przeczytaj inne:
Karty płatnicze BZ WBK

Informacje i opinie o kartach płatniczych w banku BZ WBK Sektor bankowości detalicznej rozwija się w kierunku elektronicznego pieniądza. Oferta...

Zamknij