Czy bank udzieli nam informacji o kredytach zmarłej osoby?Linki sponsorowane

Spadkiem określa się wszystkie prawa i obowiązki majątkowe osoby zmarłej. W momencie śmierci danej osoby spadek przechodzi na spadkobierców(dziedziczenie testamentowe w przypadku zostawienia przez zmarłego ważnego testamentu; ustawowe dziedziczenie gdy nie ma sporządzonego testamentu-wówczas ustalany jest krąg spadkobierców ustawowych). Powinniśmy pamiętać, że mamy pół roku(od chwili śmierci spadkodawcy) na podjęcie decyzji dotyczącej przyjęcia spadku. Jest to istotna informacja, gdyż w skład spadku wchodzą także wszelkie zadłużenia.

Kluczową sprawą w tym okresie półrocznym będzie zdobycie informacji o zaciągniętych długach przez osobę zmarłą. Tutaj pojawiają się schody. Bowiem banki niechętnie udzielają takich informacji. Praktycznie o łącznej kwocie zadłużenia zmarłego dowiemy się po przedstawieniu prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Banki prowadzą swoją działalność w oparciu o tajemnicę bankową. Na przykład osoba próbująca uzyskać informacje o zadłużeniu może potem odrzucić spadek. Podsumowując, postępowanie spadkowe powinno się przeprowadzać jak najszybciej. Tym bardziej, że postępowanie to jest stosunkowo tanie: wpis sądowy wynosi jedynie 50 zł.

VN:F [1.9.22_1171]
Koniecznie oceń:
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
9 sierpnia 2011


Podobne


Tagi


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

commentluv
Przeczytaj inne:
Najlepszy bank w Polsce – konkurs miesięcznika The Banker 2011

„The Banker” to prestiżowy miesięcznik finansowy, który jest wydawany przez „Financial Times”. Jest to popularne pismo wśród najwyższej kadry bankowej...

Zamknij