Co się dzieje z rachunkiem bankowym osoby zmarłej?Linki sponsorowane

Kiedy posiadacz rachunku osobistego w banku umiera to moc pełnomocnictwa do konta traci zarówno on jak i wszyscy przypisani do rachunku. Należy pamiętać o tym, iż po śmierci wszelkie pieniądze zgromadzone na koncie wchodzą w skład postępowania spadkowego. Istnieją dwa wyjątki takiego postępowania. Mianowicie bank ma obowiązek wypłaty środków pieniężnych  na pokrycie kosztów pogrzebu. Wypłata może być wykonana na rzecz osoby, która przedstawi odpowiednie rachunki. Trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość bo banki wnikliwie analizują sprawy pokrycia kosztów pochówku.

Wiele takich spraw rozpatrywanych jest w Bankowym Arbitrażu Konsumenckim-najczęściej spór dotyczy zbyt wysokich kosztów pogrzebu lub niezgadzający się na fakturze wykaz usług z faktycznymi czynnościami pogrzebowymi. Do masy spadkowej nie wchodzą także pieniądze objęte tzw. dyspozycją wkładem na wypadek śmierci. Każdy posiadacz ROR-u w banku może złożyć pisemną dyspozycje wypłaty z konta określonej kwoty pieniężnej na wskazane osoby. Kwota ta nie może przekroczyć dwudziestokrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze prywatnym-bez wypłat nagród z zysku. Powyższe wyjątki nie dotyczą wspólnych rachunków bankowych. Prawomocny spadkobierca może wystąpić do banku o wypłatę środków z konta wraz z naliczonymi odsetkami do dnia wypłaty.

VN:F [1.9.22_1171]
Koniecznie oceń:
Rating: 9.0/10 (3 votes cast)
Co się dzieje z rachunkiem bankowym osoby zmarłej?, 9.0 out of 10 based on 3 ratings
9 sierpnia 2011


Podobne


Tagi


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

commentluv
Przeczytaj inne:
Prosta hipoteka – kredyt dla firm Fiolet PDK SA

Informacje i opinie o kredytach dla firm w Fiolet PDK S.A. Prosta hipoteka to produkt przygotowany z myślą o firmach,...

Zamknij