Zmiany oprocentowania kredytów – co zrobią banki?Linki sponsorowane

Po ostatniej majowej podwyżce stóp procentowych tylko Bank BPH podniósł oprocentowanie kredytów. Była to już trzecia decyzja Rady Polityki Pieniężnej  w tym roku, dotycząca wzrostu kosztu pieniądza w Polsce. Zazwyczaj banki nie zwlekały z korektą oferty kredytowej po posiedzeniach RPP. Tymczasem po majowych decyzjach RPP, banki wykazują opieszałość w tym względzie.

Być może instytucje finansowe przyjęły strategię działania, która polega na dbaniu o wizerunek. Częste zmiany kosztu kredytowania spotkałyby się z niezadowoleniem wśród potencjalnych klientów. W dłuższej perspektywie trudno jednak oczekiwać takiego stanu rzeczy. Zacieśnianie polityki monetarnej było zawsze wykorzystywane przez banki do poprawy wyniku finansowego.

Dlatego w najbliższym okresie powinniśmy się spodziewać stopniowych podwyżek oprocentowania produktów kredytowych-w pierwszej kolejności kart kredytowych i następnie limitów odnawialnych w kontach osobistych. Jeśli chodzi o rynek kredytów gotówkowych to jest on nadal w defensywie. Banki skupiają się raczej na wzroście wolumenu sprzedaży kredytów gotówkowych niż na wzroście kosztu kredytowania. Po 11 maja br. Bank BPH podniósł oprocentowanie kart kredytowych do 22,43 procent. Natomiast aktualne oprocentowanie kredytu w rachunku osobistym waha się od 21,85 proc. do 23 proc. Przypomnijmy, że graniczny poziom oprocentowania kredytów w myśl ustawy antylichwiarskiej wynosi 23 procent.

VN:F [1.9.22_1171]
Koniecznie oceń:
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
26 maja 2011


Podobne


Tagi


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

commentluv
Przeczytaj inne:
Jakie są warunki kredytu ratalnego w mBanku- produkt mBank Raty

Kredyt ratalny na zakupy w Internecie mogą uzyskać zarówno stali klienci mBanku jak i posiadacze ROR-u w innej instytucji finansowej....

Zamknij